HABER

Sofya Operası perdelerini Verdi'nin popüler üçlemesiyle açtı

20.06.2020


Paylaş:

Bulgaristan'ın uluslararası alandaki en saygın opera kurumu olarak tanınan Sofya Ulusal Opera ve Balesi 19 Haziran akşamı temsillerine başladı.

Küresel çaptaki Covid-19 salgınıyla birlikte kapılarını kapatan kurum 
Avrupa Birliği ülkelerinin bu ayın başından itibaren attıkları normalleşme adımlarıyla birlikte ilk temsilini Verdi'nin Il Trovatore operasıyla yaptı. Sofya Operası 'Tutto Verdi' ismini verdiği, Verdi'nin popüler üçlemesiyle başlattığı temsillerini pazar akşam (21 Haziran) Rigoletto ve 25 Haziran akşamı La Traviata operalarıyla sürdürecek.

Sofya Operası'nın bu ayki programında ayrıca 28 Haziran akşamı Puccini'nin Turandot operasının sahneleneceği de göze çarpıyor. Temsiller Covid-19 öncesinde olduğu gibi normal dekorlar ve kostümler, sahnede normal reji ve koro, orkestra çukurunda ise eksiksiz orkestrayla birlikte sahnelenecek. İzleyici kısmında ise 'sosyal mesafe' kuralına dikkat edilmeye devam edilecek.

Verdi temsillerinin üçünde de, 20. yüzyılda dünya çapında pek çok ses çıkartmış Bulgar operasının dünya opera sahnesine son dönemdeki en büyük armağanlarından biri sayılan bariton Vladimir Stoyanov sahnede olacak. Stoyanov'u İstanbullu operaseverler geçtiğimiz yıl İstanbul Opera Festivalinde sahnelenen La Traviata temsilinde Baba Germont rolünde izleme şansı bulmuşlardı. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20