HABER

MÜPA'nın Wagner temsillerini bitmeden yakalayın

20.06.2020


Paylaş:

Budapeşte'nin en önde gelen performans sanatları merkezi MÜPA'nın güzelim Bela Bartok Konser Salonu'nda 10 yılı aşkın bir süredir düzenlenen Budapeşte Wagner Günleri bu yıl malum nedenden dolayı yapılamadığından dolayı izleyicileriyle online ortamda buluştu.

Festivalde 2016 yılında verilmiş temsiller şu sıralar sanal ortamda dünyaya ulaştırılıyor. Büyük Macar şef Adam Fischer'in kurucu müzik direktörü olduğu ve her yıl dünyanın dört bir yanından Wagner tutkunlarının akın akın ziyaret ettiği Budapeşte Wagner Günlerinde bir hafta boyunca Alman bestecinin Nibelung'un Yüzüğü (Der Ring des Nibelungen) başta olmak üzere olgunluk dönemi operaları konsertant olarak seslendiriliyor.

Performans standartlarının son derece yüksek olduğu festivalde Fischer yönetimindeki Macar Radyo Senfoni Orkestrası çoğunluğu Macaristan dışından gelen günümüzün önemli Wagner yorumcularına eşlik ediyor. Bu yarı konsertant temsillerin en önemli özelliklerinden biri de sahne arkasında kocaman bir video projeksiyon sistemine yer verilmesi. Bu ekran Wagner'in operalarındaki sessel boyutun görsel boyutla yaratıcı biçimde kaynaşmasını sağlıyor. 

Budapeşte Wagner Günlerinde 2016 yılı Haziran ayında izlediğim Nibelung'un Yüzüğü dörtlemesini Andante'nin internet portalında daha önce uzun uzadıya yazmıştım. Şu sıralarda izlenebilenler ise yazımda okurlarıma anlattığım temsillerden oluşuyor.  
Rahat koltuklarınıza oturup online ortamda izleyebileceğiniz temsiller bu akşam Nibelung'un Yüzüğü dörtlemesinin üçüncü ayağı olan Siegfried operasıyla devam ediyor. Temsillere İngilizce altyazılı olarak bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Temsiller bir kere izlendikten sonra telif hakları gereği yayından kaldırılıyor. Bu akşamki emsil TR saatiyle 19:00'da başlayıp 23:40'a kadar sürecek. 27 Hazirana kadar sürecek olan 'online' Budapeşte Wagner Günleri bestecinin Tannhauser operasının gösterimiyle son bulacak.

Şayet Wagneryen bir müzik tutkunuysanız bu performansları kaçırmamanızı hararetle öneririm. Konsertant olduğu için reji beklemeyin, onun yerine deneyimli Wagner sesleri, bilge bir şef, harika bir orkestra, insanın ufkunu açan bir görsellik ve şık bir konser salonu ortamı bulacaksınız. Demedi demeyin!

Serhan Bali 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20