HABER

Müzik eğitimi camiası yılmaz savaşçısı Kadir Karkın'ı yitirdi

23.06.2020


Paylaş:

Ülkemizin müzik eğitimi alanında yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda birbirinden değerli başarılara imza atmış Prof. Kadir Karkın Covid-19 salgını sırasında hastalanarak yaşama veda etti. 
 
Prof. Kadir Karkın İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nün başkanlık görevini yürüttüğü sırada Malatya İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kurdu. Daha sonra Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Müzik Bölümü Başkanlığı yapan Karkın, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nün de başkanlığını üstlendi. Karkın'ın kuruculukları bunlarla sınırlı kalmadı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurarak burada dekanlık görevini yürüttü. Malatya'ya tekrar giderek İnönü Üniversitesi’nin bu kez Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu dekanlığını yaptı. Karkın'ın eğitimcilik-yöneticilik kariyerinin son başarılarından biri de 2010 yılında Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu dekanlığını üstlenmek oldu. 
 
Prof. Kadir Karkın için 2014 yılının Ağustos ayında Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonu’nda “Kadir Karkın'ın 50. Sanat Yılı” başlıklı bir etkinlik düzenlenmişti. 
 
Uluslarası üne sahip keman sanatçımız Cihat Aşkın, Kadir Karkın'ın küresel Covid-19 salgınına kurban giderek aramızdan ayrılması üzerine sosyal medya hesaplarından şu duygulu mesajı takipçileriyle paylaştı:


''Kadir Karkın’ın vefat haberini aldım. Çok üzüldüm. Kendisi benim iyi bir dostumdu. Değerli bir hocamızdı. Malum corona virüsü sebebiyle yitirmişiz kendisini. Kadir Karkın'ın ismini müzik camiasının içinde olan herkes bilir. Kendisi müzik eğitimimize çok uzun yıllar hizmet vermiş değerli bir şahsiyet olarak Anadolu'da müziği yeşertmiş, eğitim fakülteleri ve çeşitli müzik kurumlarında kurucu rol ile görev almış, müzik sevgisini ve eğitimini toprağa dikmiş bir sanatçıdır. 

Kadir Karkın ile ilk tanışmam muhtemelen konser için davet edilmiş olduğum Sivas'ta gerçekleşti. Kendisi Cumhuriyet Üniversitesi'nde görevdeyken beni konsere davet ederek Sivas'lı gençlerle tanışmamı sağladı. Oradaki konseri hiçbir zaman unutamayacağım. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ndeki ilk konserimde salon baştan sona doluydu ve yer kalmadığı için ayakta dinleyici almışlardı. Unutulmayacak bir manzaraydı ve Kadir Karkın'ın açılış konuşmasıyla başladığımız konserde Mehru Ensari ile birlikte Minyatürler'i seslendirdik. Benim için hayatımın en unutulmaz konserlerinden biriydi, çünkü o müziğe aç gençlerin gözlerindeki parıltıyı unutamam.


Daha sonra yine kendisinin daveti ile Malatya'ya gittim. Orada da aynı şekilde hassas ve yakın ilgisi ile karşılaştım. Kendisi ile yeşil Malatya'da bahçede oturup uzun uzun müzik sohbetleri yaptığımızı hatırlıyorum. Kurucu olduğu müzik bölümleri tıpkı ekmiş olduğu fidanlar gibi büyüyüp toprağa kök saldı. Bana bu çalışmalarını uzun uzun anlattı ve pek tabii ki ben de aynı zihniyet ile çalışmalarımı sürdürdüğüm için kendisi ile pek çok ortak nokta buldum. Kadir bey daima güler yüzü ve halk adamı şahsiyetiyle herkesin sevgisini kazanmış bir insandır. Ben onunla aynı kurumlarda çalışma şansına sahip olmadım ama onunla aynı kurumda çalışmış olan değerli eğitimcilerimizin, öğretmenlerimizin ve müzisyenlerimizin onunla geçirmiş oldukları zamanları daima hayırla ve güzellikle yad ettiklerine şahit oldum. 


Karkın aynı zamanda bir bestecidir. Eğitim müziği alanında yazmış olduğu eserleri kitap haline getirmiş ve bastırmıştı. Notası bana ulaşınca bende yaptığım konserlerde onun eserlerini seslendirmeye başladım. Kadir Karkın ve Türk bestecilerimizin eserlerinin hemen her yerde çalınması konusunda üzerime önemli bir vazife düşmekteydi. İşte Anadolu'nun sanatsal aydınlanmasını sağlayacak olan besteciler Kadir Karkın gibi bestecilerdi. Yeşil Yağmur isimli eser de bu suretle seslendirilmiş oldu. Sadece ben değil ama farklı yorumcu arkadaşlarıma da onun bestelerini yolladım ve seslendirilmelerini sağladım. Eğitim müziği bir kültürün en önemli yapı taşlarından biridir. Zira sanat müziği sanattan daha üst seviyelerde haz edenler içindir ama eğitim müziği çocuklar, gençler, sanatın güzel dünyası içine yeni girmiş bulunanlar için elzemdir. Kadir Karkın bu anlamda çok büyük hizmet vermiş ve eğitim müziği anlamında eserler bestelemiştir.

Kadir Karkın'ı tanımış ve onun dostu olmakla büyük onur duyuyorum. Karkın gibi insanlar, mücadeleci, toplumcu, toplumun yararına kurumlar kuran, güzellikleri ve bilgiyi aktaran insanlar sınıfındandır. Bu insanlar toplumların aydınlanması için bir nefer gibi çalışırlar. Onlar için ayrım yoktur. İnsanları severler. Kadir Karkın'ın vermiş olduğu hizmetler onun öğrencileri ve sevenleri tarafından daimi olarak hatırlanacak ve kurumları yaşatılacaktır. Ben de bu vesileyle  Kadir Karkın'ın dostu olarak şeref duyduğumu ve onunla güzel hatıralarımı daima yad edeceğimi biliyorum.Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.''Kadir Karkın (1944-2020)

1957 yılında Düziçi Öğretmen Okulunda öğrenci olan Kadir Karkın 1960 yılında Çapa Öğretmen Okulu Müzik Seminerinde Ekrem Zeki Ün, Halil Bedii Yönetken ve Tahir Sevenay'ın öğrencisi oldu. 1964 yılından itibaren altı yıllık ilkokul öğretmenliği süresince Ekrem Zeki Ün ile çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde öğrenci oldu. Bu okulda Ekrem Zeki Ün, Prof. Dr. Bülent Tarcan ile armoni ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1973 yılında Sinop Kız Öğretmen Okulu'nda beş yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümüne hoca olarak atandı. Atatürk Eğitim Enstitüsü Bölüm Başkanlığı yaptığı süre içinde okulun statüsü yüksek öğretmen okulu ve sonra Atatürk Eğitim Fakültesi olarak değiştirildi. 1986 yılında sanatta yeterlilik, 1987 yılında yardımcı doçentlik, 1988 yılında doçentlik unvanlarını aldı. 1989 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nün kuruculuğunu üstlendi. 1994 yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde profesör unvanını alarak aynı üniversitede Müzik Öğretmeliği Bölümü'nün kuruculuğunu üstlendi. 1999 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı iken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına atanarak fakültenin kuruculuğunu üstlendi. Tüm bu görevlerin yanı sıra 2005 yılı Mart ayında atandığı İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde dekanlık görevini yürüttü. Evli ve iki çocuk babasıydı. Karkın eğitimcilik hayatı boyunca çalıştığı tüm kurumlarda yaylı çalgılar orkestraları kurup çalıştırdı, il içi ve dışında sayısız konser verdi. 


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20