HABER

Mert Süngü de uluslararası kayıt markasından lied albümü sahibi oldu

04.07.2020


Paylaş:

Yüzüncü yıldönümüne yaklaştığımız Cumhuriyet tarihimiz boyunca küresel klasik müzik pazarında ‘uluslararası dağıtım kanalları tarafından yerkürenin her köşesine ulaştırılan’ kayıt markalarından bir tane bile yaratamadık (Kalan Müzik, A. K. Müzik, Lila Müzik, ÇAĞSAV elbette bu alanda yıllardır çok güzel işler yapıyorlar ama en başta altını çizdiğim kıstas bağlamında onlar da ‘yerel marka’ olmanın ötesine geçebilmiş değiller; olsun yine de iyi ki varlar, ya onlar da olmasaydı! Ha denebilir ki, artık internet çağında yaşıyoruz, uluslararası dağıtım şirketleriyle çalışmaya mecbur değiliz, tüketiciye ulaşmak için çok sayıda internet satış sitesi var. Ama öyle olmuyor işte, klasik müzik endüstrisinin de bazı kuralları var uyulması gereken. Kaydınızın basılı/online süreli yayınlara, eleştirmenlere, ödül organizasyonlarına vs. ulaşması, onlar tarafından değerlendirilmesi için uluslararası dağıtım ağına dâhil olmak mecburiyeti hâlâ geçerli. Örneğin, yukarıda isimlerini andığım klasik müzik kaydı yayınlayan markalarımızdan çıkan hiçbir kaydı International Classical Music Awards (Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) jüri üyesi sıfatıyla son 10 yıldır düzenlenen ICMA Ödüllerinin hiçbirinde aday gösteremediğimi söylersem sanırım meramım anlaşılır (Örneğin bu yıl Can Çakmur’un uluslararası bir kayıt markası olan BIS’ten çıkan yeni kaydını aday gösterdim ve diğer ülkelerin jüri üyelerinin de beni desteklemesiyle sanatçımız bu prestijli kayıt ödülünün sahibi oldu). Yerli klasik müzik kaydı markalarımızdan çıkmış hiçbir kayda uluslararası ölçekte yayın yapan süreli basılı/online tanıtım-eleştiri yayınlarında rastlamamız mümkün olamamaktadır. Çok üzücü ama gerçek. Yıllardır klasik müzik kaydı çıkartmak gibi saygın bir misyon edinmiş bu markaların işin bu yönü üzerinde de durmaları beklenirdi.  
 
Bu şartlar altında, alanlarında başarılı solistlerimiz ve senfonik topluluklarımızın doğal olarak seslerini küresel ölçekte duyurabilecekleri platformlara ihtiyaçları var. Aralarından bir kısmı, kurdukları bağlantılar sayesinde uluslararası kayıt şirketleriyle anlaşmaya varıp kayıtlarını çıkartma yoluna gidiyorlar. Örneğin son dönemde bunu en iyi yapanlardan biri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası. Onyx ve son olarak Deutsche Grammophon gibi prestijli markalardan kayıtlar çıkartarak ismini yerkürenin ücra köşelerine kadar duyurdu, konser davetleri aldı, ödüllere aday oldu. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası da Naxos’tan 2016 yılında çıkardığı Erkin CD kaydıyla vizyon ürünü güzel bir iş yaptı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın da yeni birinci şefi Cemi’i Can Deliorman yönetiminde bu alanda gerçekleştirmek istediği güzel projeleri olduğunu biliyorum. Bizden örnekler var hem de az değil, sayılarının her geçen gün artması da çok sevindirici bir gelişme.
 

Bu uzun girişten sonra geliyoruz yazımızın asıl konusuna. Kariyerini halen Avrupa sahnelerinde göz alıcı başarılarla sürdüren uluslararası opera sanatçımız tenor Mert Süngü de küresel dolaşım ağına girebilen kayıt sahibi az sayıdaki klasik müzik sanatçımızdan biri. Süngü şimdi de önceki iki kaydından çok farklı içeriğe sahipyeni bir kaydıyla karşımıza çıktı. Ünlü Decca kayıt markasının İtalya şubesinden geçtiğimiz hafta uluslararası piyasaya çıkan yeni bir CD kaydında sanatçımızı Schubert’in lied’lerinde dinledim. Süngü tek başına yer almıyor bu kayıtta; aslında kayıt, İtalyan gitarist Eugenio della Chiara’nın başrolünde olduğu bir proje. Süngü, della Chiara’nın konuğu olarak CD’de beş tane lied seslendirmiş. Evet, gitar eşliğinde söylemiş hem de.Schubert: A Portrait on Guitar adındaki bu albüm Avusturyalı bestecinin D. 821 La minör Arpeggione Sonatıyla açılıyor. Arpeggione adında günümüzde kullanılmayan çalgı için bestelenmiş bu güzel sonatta della Chiara’ya eşlik eden isim piyanist Davide Cabassi. Sonra sırayı, 6 Schubert’sche Lieder alıyor. Johann Kaspar Mertz’in (1806-1856) solo gitar için uyarlamalarını yaptığı bu altı tane Schubert şarkısı arasında güzelim Standchen (Serenad) ve Winterreise (Kış Yolculuğu) dizisinden Die Post (Postacı) şarkıları da yer alıyor. Bu şarkılarda della Chiara’nın solo gitarını dinledikten sonra geliyoruz kaydın heyecanla beklediğimiz anlarına. Bu kez uyarlamaların altındaki imza Franz von Schlechta (1796-1875)’ya ait. 39 tane Schubert şarkısını gitar ve şan için uyarlamış von Schlechta. Tenor Mert Süngü ve gitarist Eugenio della Chiara ikilisi kayıtta bu şarkıların arasından Der Alpenjäger, An die Sonne, Die Nacht, Erster Verlust, Der Wanderer adlı şarkıları seçip yorumlamışlar.
 
Mert Süngü’yü Almanya’nın prömiyer opera kurumlarından Dresden Semperoper’de solist olarak kariyerine başladığı dönemden itibaren son 10 yıldır takip ediyorum. Sesinin güzelliği ve yorumlarının inceliğiyle zamanla Dresden’e saplanıp kalmayı reddederek Avrupa’nın belli başlı sahnelerinde ünlü şefler yönetiminde ünlü solistlerle birlikte söylemeyi tercih etmesi çok saygıdeğer bir cesaret örneği ve Süngü bu cesaretinin karşılığını son yıllarda aldıkça alıyor. Süngü uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor ama aynı zamanda köklerine son derece bağlı bir opera sanatçımız. 2017 yılı başında rejisör Martin Kusej'in Bologna Operasında sahneleyeceği Saraydan Kız Kaçırma operasının kadrosundan son anda çıkan Süngü kararıyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada Kusej'in rejisinin 'bir ulusun onuruna leke sürmek' amacını taşıdığını ve 'günümüzün en büyük sorunu olan terörizmin jeopolitik nedenlerini anlamak konusunda izleyici yanlış yönlendirdiğini' ifade etmişti. Süngü'nün bu ilkeli ve onurlu davranışı, o dönemde sadece İtalya'nın değil global düzeyde opera çevrelerinde ses getirmişti. 

Süngü’nün içinde yer aldığı ilk uluslararası kayıt değil bu. İki tane komple Rossini opera kaydında yer aldı bugüne kadar tenorumuz. İtalyan bestecinin Maometto II (Fatih Sultan Mehmed) operasının CD kaydında Paolo Erisso rolünde söyleyen (2018, Naxos 8660444-46) Süngü daha sonra bestecinin Zelmira operasının Wildbad’daki Rossini Festivalinde yapılan kaydında Ilo rolünde başarıyla söyledi (2020, Naxos 8660468-70). Mert Süngü, Schubert: A Portrait on Guitar adlı Decca Italia imzalı yeni albümünde İtalyan tınılı, son derece parlak, açık, rezonanslı sesini opera gibi büyük bir türden lied gibi küçük bir türe evirmeyi gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş.
 
Bu kaydın beni memnun eden bir diğer tarafı da opera solistlerimizin lied yorumculuğu alanında her geçen gün daha da aktifleşmelerine şahit olmak. Kariyerini Avrupa’da sürdüren tenor İlker Arcayürek, son dönemde kazandığı şarkı yarışmalarının ardından uluslararası kayıt markası etiketli birbiri ardına iki güzel şarkı kaydı çıkartarak ‘Türk opera yorumcuları artık lied yorumculuğu gibi zor ve prestijli bir sahada da varlar’ dedirtmişti. İlker Arcayürek’in yanına şimdilerde ne mutlu ki sesdaşı Mert Süngü de katıldı.
 
Tenor Mert Süngü’nün yeni kaydını Spotify gibi online dinleme platformları üzerinden erişmeniz mümkün. Ben de sanatçımızın yorumlarının tümünü Borusan Klasik radyo kanalında 7 Temmuz günü 12:00-14:00 saatleri arasında yayınlanacak Andante ile Müzik Takvimi adlı programımda dinleteceğim.
 
Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20