HABER

Shakespeare'in oyunlarında çalınıp söylenen müzikleri merak ediyor musunuz?

05.07.2020


Paylaş:

Yazılmasının üzerinden 400 yıldan uzun bir zaman geçmesine rağmen, dünyada halen en çok oynanan ve diğer sanatlara esin kaynağı olan, İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in oyunlarındaki müzikler “Shakespeare ve Müzik” başlığıyla Lila Müzik’ten yayınlandı.
 
Proje, 2016 yılında Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümünde, müzisyen-yazar Aydın Büke’nin önerisiyle başlayıp hayata geçirilmişti. Shakespeare’in ünlü oyunlarındaki müzikler, müzisyen Bülent Oral, Diego Leverić ve soprano Linet Şaul’a oyuncu Ayşe Lebriz Berkmen’in de katılmasıyla Pera Müzesi’nde sahnelenmiş, seyircilerden büyük beğeni almıştı. Daha sonra yurt içi ve dışındaki festivallere davet edilen projenin, Shakespeare’in doğum günü olan 23 Nisan’da yayınlaması planlanıyordu. Albümün yayınlanması tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgını nedeniyle bir miktar gecikse de sonunda dinleyicilerle buluştu.
 
Albümün kitapçığı için, Shakespeare’in eserleri ve yaşadığı döneme ait bir yazı kaleme alan Asuman Kafaoğlu Büke şöyle yazıyor: “İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth sanata çok düşkündü, 45 yıl süren hükümdarlığı boyunca İngiliz tiyatrosu altın çağını yaşadı. Bu dönem tiyatrosunun belirleyici özelliklerinden biri sahneye müzik ve dansın katılmasıydı. Öğleden sonra başlayan gösteriler boyunca seyircilerin eğlenmesi, güzel vakit geçirmesi amaçlanırdı. Shakespeare yazdığı oyunlarda, sahneyi şölene dönüştüren müzik ve dansları kullanarak anlattıklarını kolaylıkla seyirciye aktarırdı.”
 
CD’yi değerli kılan bir başka özel bir sürpriz ise, albümün açılışında Shakespeare’in Venedik Taciri oyunundan Lorenzo’nun repliğini ünlü İngiliz soprano Dame Emma Kirkby'nin seslendirmesi. Albümde Bir Yaz Gecesi Rüyası, Fırtına12. Gece, Kısasa KısasBeğendiğiniz gibi oyunlarından müzik ve şarkıları dönemin enstrümanları eşliğinde dinleyebilirsiniz.
 
Shakespeare ve Müzik albümünün kapak ve kitapçığında W. Heath Robinson’un Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu için çizdiği illustrasyonlar da yer alıyor. CD’nin kaydı Prof. Can Karadoğan’a, masteringi Ozan Sarıer’e, tasarımı ise Gözde Oral’a ait. Albümü, Asuman Kafaoğlu Büke’nin dönemi ve eserleri anlatan yazısı eşliğinde müzik marketlerden alabilir, ayrıca dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20