HABER

İngiltere'de hükümet sanata kesenin ağzını nihayet açtı

06.07.2020


Paylaş:

Covid-19 salgınının en olumsuz etkilediği ülkelerin başında gelen İngiltere'de hükümet 'yaratıcı endüstriler' adı altında topladığı kültür-sanat-performans kurumlarına toplam 1.57 milyar sterlin tutarında destek verileceğini açıkladı.

Kültür endüstrisinin desteklenmesi bağlamında gelişmiş ülkeler içinde ABD ile birlikte en 'liberal' sisteme sahip ülke olarak bilinen İngiltere'de bu sistemin olumsuz etkileri Covid-19 salgınyla birlikte iyice açığa çıkmıştı. Hemen her ülkede olduğu gibi İngiltere'de de kapılarını ilk kapatan ve hâlâ tam anlamıyla ne zaman açacağı kestirilemeyen kültür endüstrisi kurumları son iki aydır yardım ve isyan çığlıklarını hükümete yöneltiyorlardı. Klasik müzik cephesinde ise ülkenin en ünlü şeflerinden ikisi olan Simon Rattle ve Mark Elder ortaklaşa kaleme aldıkları etkili bir mektupta durumun vahametini sergilemişler ve hükümetin kapalı kalmaktan dolayı kapanma tehlikesi taşıyan klasik müzik endüstrisi kurumlarına acil yardımda bulunmasını talep etmişlerdi.

Çağrılara uzun süre kulak tıkadığı için ülke içinde çokça eleştirilen hükümetin başı Boris Johnson nihayet 1.57 milyar sterlin tutarında bir destek paketinin uygulamaya sokulduğunu açıklayarak kurumların endişesini bir nebze olsun giderdi. Bir nebze diyoruz çünkü İngiltere'de yaşanan sorunun boyutları çok büyük ve açıklanan meblağ, her ne kadar yüksek olursa olsun, bunun tedavi değil pansuman amaçlı olabileceği ifade ediliyor. Nedeni de pakette ''sanat kurumları''nın sınırlarının bu kez daha geniş tutulması. Yardım alacak kurumlar sadece opera-bale-dans kurumları, orkestralar, tiyatrolar olmayacak. Bu paketin içine müzeler, galeriler, sinema salonları ve ören yerleri de sokulmuş yani kurumların alacağı birim maliyetin umulandan çok daha az olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20