HABER

Can Çakmur'dan müjde: İkinci CD kaydı Ekim'de geliyor

17.07.2020


Paylaş:

Yaşamını Almanya’nın Weimar şehrinde sürdüren ve bu şehrin dünyaca ünlü Franz Liszt Müzik Üniversitesi’nde eğitim gören, ödüllü genç piyanistimiz Can Çakmur yakında ikinci CD kaydını çıkarmaya hazırlanıyor.
 
Can, 2019’un Kasım ayında Japonya’da düzenlenen 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışmasında birinci olduğunda, bu büyük zaferin ödüllerinden biri olarak, prestijli BIS firmasından bir CD kaydı çıkartma hakkı kazanmıştı. Can’ın 2019 yılının Mayıs ayında BIS etiketiyle çıkan bu ilk kaydı büyük bir ilgi görmüş ve dünyada iyi bir satış grafiği yakalamanın yanı sıra Andante dergisini temsilen jüri üyelerinden biri olduğum ICMA Ödülleri’nde (International Classical Music Awards / Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) Solo Çalgı Kaydı kategorisinde bu yılki ödülün sahibi olmuştu (Sanatçımız ödülünü bu yıl 30 Nisan’da İspanya’nın Sevilya şehrindeki törende alacak ve ardından Sevilya Kraliyet Senfoni Orkestrası eşliğinde sahneye çıkacaktı ama maalesef törenimiz küresel salgına kurban gitti).
 
İlk kaydında Beethoven’in Adelaide adlı nefis şarkısının Liszt düzenlemesine yer veren Can’ın yeni CD kaydı, Liszt’in şarkı düzenlemelerini ne kadar çok sevdiğinin yeni ve bu kez çok daha görkemli bir ispatı zira sanatçımız yeni çalışmasının ağırlıklı bir kısmını Liszt’in Schubert düzenlemelerine ayırdı. ‘Şarkı Prensi’nin Schwanengesang (S. 560) yani Kuğunun Son Şarkısı ismi altında bir araya getirilen son dönem şarkılarına Liszt’in yaptığı aranjmanların yanı sıra kayıtta Macar bestecinin 4 kısa parçadan oluşan Valses Oubliees (S. 215) adlı mini koleksiyonu da yer alıyor. Can, ikinci CD’nin kayıtlarını bu yılın başında 6 ve 10 Ocak günleri arasında tonmayster Ingo Petry eşliğinde Wyastone Concert Hall'da yaptı.


Can Çakmur'un ilk CD kaydının kapağı 

Can’la yeni kaydı üzerine sohbetimizde ilginç bilgiler edindim. Alman sanat şarkısı (lied) alanına duyduğu sevgiyle tanıdığım sanatçı, Schubert’in, içinde hemen herkesin bildiği Ständchen (Serenad) adlı şarkısının da yer aldığı Schwanengesang adlı güzelim şarkı koleksiyonunu ilk kez 14 yaşında bariton Dietrich Fischer-Dieskau ve piyanist Gerald Moore'un kaydından dinleyip çarpılmış. Şarkıları bu ikiliden dinledikten kısa bir süre sonra ise Liszt'in düzenlemlerinin varlığından haberdar olmuş. Düzenlemelerin tamamını öğrenmeyi kafasına koyan Can ayrıca bir gün onları kaydetmenin de hayalini kurmaya başlamış (sanki yıllar sonra, Liszt’in memleketi sayılan Weimar’da onun adını taşıyan müzik üniversitesinde okuyacağı içine doğmuş gibi).
 
Tonmaysteri Ingo Petry ile birinci kaydını bitirdikleri gün, Petry’nin ona gelecek yıl ne kaydedebileceklerini sorması üzerine hiç duraksamadan “Liszt'in Schwanengesang'ı” deyivermiş! Bu sayede kendini saptadığı bir hedef uğruna disipline etmiş. Nihayet, her piyanistin gözünü korkutan bu zor düzenlemeleri çalışmak için güzel bir gerekçe ortaya çıkmış. Can sohbetimizde, başka hiçbir parçayı, bu düzenlemeler kadar uzun süreyle ve disiplinle çalışmak zorunda kalmadığını özellikle vurguladı. Derken beni de çok etkileyen o cümle döküldü ağzından: ‘Aynı zamanda, çalışırken bu kadar duygulandığım başka bir eser daha hatırlamıyorum.’
 
Bu kaydı yapmak Can’ın bir rüyasıydı ve onu dünyaya getirdiği için şu an o kadar mutlu ki. Kayıttaki diğer eserlere gelince… Onların seçiminin hiç de kolay olmadığını söylüyor Can. Liszt'in son dönem eserlerinin onda çok değişik hisler uyandırdığını, bu eserlerin bir yandan onunla çok doğrudan bir dille konuşurken diğer yandan kendilerini derin bir ironinin arkasına sakladıklarının altını çizen Can, kaydında Schwanengesang'ın ardından, onunla aynı derecede ağırlık taşıyan başka bir eserin dinlenemeyeceğini -haklı olarak- düşünmüş. Ona göre bu 4 Vals, bir yandan sanki 1830'lu yılların salon valslerine gönderme gibi tınlarken, içlerinde aynı zamanda Liszt'in hayatının o döneminde beslediği umutsuzluğu ve geçmişe dair hüznü de barındırıyorlar.
 
Can Çakmur’un merakla beklediğimiz ikinci CD kaydı BIS firması tarafından SACD formatında 2 Ekim 2020 tarihinde piyasaya verilecek. Bu, yeni kaydın BIS’in fabrikasından çıkacağı tarih. Dünyanın dört bir köşesindeki dağıtımcıların kaydı kendi piyasalarına sunmaları ise 1 ile 4 hafta arasını bulacak.
 
Serhan Bali
 
 Can Çakmur
 
1997 yılında Ankara’da dünyaya gelen Can Çakmur, Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladığı müzik eğitimini daha sonra Jun Kanno ve altı yıl boyunca birlikte çalışacakları Emre Şen ile sürdürdü. 2012 yılında Ankara’daki lise eğitimi devam ettiği sırada Paris’teki Schola Cantorum’a kabul edildi ve burada Marcella Crudeli ile çalıştı. Bu okuldan 2014 yılında Diplome de Virtuosite ve yüksek onur derecesiyle mezun olan Çakmur 2012 yılından itibaren Alan Weiss, Arie Vardi, Claudio Martinez-Mehner, Leslie Howard ve Robert Levin gibi ünlü hocalarla çalıştı. 2015 yılında Andante dergisinin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Genç Müzisyeni Ödülünün sahibi olan Çakmur 2018 yılında ise halen çalışmalarını Grigory Gruzman ile sürdürdüğü Weimar Franz Liszt Müzik Üniversitesi’nin DAAD Ödülüne layık görüldü. Liechtenstein Uluslararası Müzik Akademisi’nin bursluları arasına katılan Çakmur özel olarak da Brüksel’de Diane Andersen ile çalışıyor. Çakmur, TÜPRAŞ tarafından desteklenen G & S Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler burs programının da yıllardır bir parçası.


Can Çakmur, Schubert'in Schwanengesang (Kuğunun Son Şarkısı) koleksiyonundan ''In der Ferne'' adlı şarkıyı Liszt'in düzenlemesiyle çalıyor / İskoç Uluslararası Piyano Yarışması 2. Tur / 2017


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20