HABER

Klasik Keyifler'den serbest çalışan genç müzisyenlere destek

19.07.2020


Paylaş:

Klasik Keyifler (KK) genç klasik müzisyenleri ve bestecileri destekleyen bir STK olarak her yıl düzenlediği Kapadokya Müzik Festivali için biriktirdiği fonları 12 yeni solo eser siparişi için ayırmaya karar verdi.
 
Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, besteci Onur Türkmen’le iş birliği içinde Klasik Keyifler Müzik Derneği’nin kurucusu, kemancı Ellen Jewett tarafından hayata geçirilen Sei Solo projesi ismini Bach’ın 1720 tarihli solo keman için yazdığı eserlerin kapağındaki el yazısı ‘Sei Solo’ teriminden alıyor.
 
İtalyancada ‘sen yalnızsın’ anlamına gelen ‘Sei Solo’, Almancada ‘yalnız ol’ anlamını taşıyor. Yaşamında ve sanatında bilmecelere geniş yer veren Bach’ın böylesi bir kelime oyunuyla, yedi çocuğunun annesi olan ilk eşinin 1720 yılındaki ölümüne bir gönderme yaptığı düşünülebilir.
 
Şubat ayında COVID-19 salgını tüm dünyada yayılmaya başladığında 10. Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali’nin hazırlık aşamasında olan KK, müzik dünyasındaki hareketliliğin beklenmedik bir şekilde durmasıyla birlikte ‘yalnızlık’ kavramının müzisyenler için daha farklı bir anlam kazanması üzerine, bu süreçte genç müzisyenlerin hem ekonomik yönden hem de yaratıcılık yönünden desteklenmeye ihtiyaçları olduğunu fark etti.

Uzun yıllardır Kapadokya’da besteciler ve performansçılar için atölyeler düzenleyen ve kendisini Türkiye’nin önemli bir “oda müziği” ve “yeni müzik” kurumu olarak kanıtlamış olan KK, daha önce Kapadokya Müzik Festivali atölyelerine katılmış sanatçılar arasından 12 besteci davet edip, onlara beş-yedi dakikalık solo eser siparişleri verdi.

Bestecilerden yalnız olma fikrinden ve salgın sürecinde içinde bulunduğumuz koşullardan ilham almaları istendi. Besteciler daha önce KK atölyelerine katılmış olan, Türkiye’nin en değerli sanatçılarından altı genç müzisyenle eşleştirildi.

18 katılımcı Mozarteum, Harvard, Stanford, Berkley, Berklee, Cornell, University of Chicago, Barenboim-Said Academy, İTÜ-MİAM, Bilkent, Anadolu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Bilgi ve Boğaziçi üniversiteleri gibi değerli eğitim kurumlarında eğitim alan ve veren müzisyenlerden özenle seçildi.

Ağustos ve Eylül ayında kayıtları tamamlanacak olan projenin görsel tasarımları ve organizasyonlar Üçhan Sanat Prodüksiyon tarafından üstlenilirken, kayıt ve prodüksiyon süreci Ada Müzik ve İklim Tamkan’ın destekleriyle sürdürülüyor.

Proje ayrıca ABD menşeli bir kar amacı gütmeyen STK olan Chamber Music Exchange tarafından da destekleniyor.

Projede yer alan müzisyenler şu şekilde:
Besteciler: Aida Shirazi, Alican Çamcı, Camilo Mendez, Can Bekir Bilir, Can Kazaz, Cengiz Hakkı Eren, Didem Çoşkunseven, Engin Dağlık, İdil Özkan, Mert Kocadayı, Mert Moralı, Senay Uğurlu
Keman: Ayşen Ulucan, Kerem Tuncer, Muhammedjan Sharipov
Viyolonsel: Dorukhan Doruk, Mehmet Gökhan Bağcı, Poyraz Baltacıgil

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20