HABER

İhtilalde mucize eseri kurtulan Nantes Katedrali orgu kundaklama kurbanı

19.07.2020


Paylaş:

Nantes Katedrali'nin (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes) büyük orgu 18 Temmuz Cumartesi sabahı çıkan bir yangın sonucunda yok oldu.

Emniyet yetkilileri, mabedin birbirinden uzak üç bölgesinde aynı anda çıkan yangının sebebinin kundaklama olduğunu düşünüyor. Katedralin 17. yüzyıldan kalma Girardet yapımı orgu, konsolu ve borularıyla birlikte tamamen imha oldu. Orgun arkasındaki aynı yüzyıldan kalma vitraylı camlar da yangın sonucunda tuzla buz oldular.

Nantes Katedrali orgu, Fransa'nın günümüze ulaşabilmiş en eski orglarından biriydi. Rahip François Renaud'nun ifadesine göre, Katedral Fransız İhtihali sırasında Cumhuriyetçilerin askeri karargâhı olarak kullanılmasına karşın, organist Denis Joubert'in çabaları sayesinde imha edilmekten kurtulan org, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki hava bombardımanında da katedralde 1972 yılında çıkan bir yangında da mucize sonucu zarar görmemişti. Paris'te geçen yıl Notre Dame'da çıkan yangın kiliseye çok daha büyük bir zarar vermişken Nantes Katedralindeki yangın sadece büyük orgu ve arkasındaki vitraylı camları yok etmiş bulunuyor. 
 
Nantes Katedralinin ilk taşları 1434 yılında döşenmiş, 1893 yılında da ibadete açılmıştı. Bu yönüyle Fransa'nın en uzun süre boyunca inşa edilen yapılarından biriydi.


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20