HABER

Beste Kalender karantinada çocuklara özel masal projesi geliştirdi

23.07.2020


Paylaş:

Yaşamını Toronto'da sürdüren opera sanatçımız Beste Kalender, Kanada'nın önde gelen opera kurumlarında yıllardır başarıyla söylüyor. Kalender, çocuklara yönelik renkli bir masal projesi geliştirerek, karantinada evlerine tıkılan minikler sıkılmasın diye uğraş verdi. Kalender, Kanada'da karantina koşullarında geçen yaşamını ve minikler için başlattığı, büyük ilgi gören 'Mezzosopranodan Masallar' adlı projesini Andante'ye anlattı.

12 Mart 2020. Edmonton Operası sahnesinde Leonard Bernstein’ın Candide isimli eserinin seyircili genel provasını aldık. Bütün ekip gayet keyifliydi, mutlu ve huzurlu biçimde evlerimize dağıldık. O gün ilk keyfimizi kaçıran haber Türkiye’den geldi. Çok değerli Zeynep Oral, İKSV’nin yakın zamanda tamamlayıp İstanbul’da gösterimini yaptığı La Diva Turca - Leyla Gencer belgeselinin Kanada’da yapılacak prömiyeri için Mayıs ayında Toronto ya gelecek ve ben de prömiyer öncesi bir resital sunacaktım. Pandemi nedeniyle yola çıkamadıkları için programın iptal edildiği bildirildi. İki saat geçti geçmedi, bu sefer de Edmonton Operası’ndan üzücü bir haber aldım. Alberta eyaletinde Covid-19 vakalarının artış hızı tehlike yarattığından 250’den fazla kişiyi içeren bütün toplantılar yasaklanmıştı. Koltuk sayısı 3 bine yakın, ekipteki insan sayısı da 50’yi aşınca mecburen perdeyi açamadan kapattık Candide’i. Her şey şaka gibiydi. Kötü bir şaka… Daha beş saat geçmemişti ki, elimde kastanyetler, Flamenko figürleriyle “I am easily assimilated” parçasını söylüyor, kahkahalar atıyordum sahnede.

 
Kanada’nın pandemi sebebiyle iptal edilen ilk sahne eseri bizim Candide oldu. İptal haberi yayılır yayılmaz sanat camiasını bir korku aldı. Gerisini tahmin edersiniz. Yakın zamanda diğer eyaletler de aynı yolu izlemek durumunda kaldı. İnsan hayatı her şeyden kıymetliydi ve onu korumak için hızlı ve işlevsel çözümler gerekiyordu. Sezonun geri kalan bütün temsilleri birer birer iptal edildi. Şu anda da Kanada’nın büyük opera kurumlarında 2020-21 sezonu temsilleri ya bir sonraki sezona alınıyor yahut iptal ediliyor. Daha ufak çaplı prodüksiyonlar ve oda müziği için de sosyal mesafeli ve internet üzerinden yayınlanabilecek yeni yöntemler oluşturulmaya çalışılıyor.
 
Pandemi dönemi Kanada’da her yaştan birey için çok uzun bir karantina dönemini de beraberinde getirdi. Ben bu karantina dönemini aktif ve yaratıcı biçimde değerlendirmeye çalıştım ve halen de böyle yapmaya gayret gösteriyorum. Mart ayıyla birlikte oyun iptalleri de birbiri ardına gelince panik yapmamaya, durup bir nefes almaya karar verdim. Başta, bu durum muhtemelen en fazla yaza kadar sürer diye düşündüm ama fazla iyimsermişim. Sanat için sanki zaman algısı durmuştu. O güne kadar koşturmacayla geçmiş bir hayatınız varsa, duran zaman ne olursa olsun değerlendirilmeliydi. Derhal bir plan yaptım ve internet üzerinden Pozitif Psikoloji ve ek Fransızca dersleri almaya başladım. Opera ve tiyatro kurumları arşivlerini birer birer dünyaya açmaya başladı. Her gün en az bir adet belgesel, Türk ve dünya sahnelerinden operalar, tiyatrolar izlemeye gayret ettim. Türkiye’deki sevdiklerimi, ailemi aradım sık sık, onları ne kadar çok sevdiğimi söyledim. Bir yandan da, iptal edilen bazı temsillerin dijital platform için uyarlamaları üzerine çalışmalarda bulundum. Sezonlarını apansız sona erdirmek zorunda kalan ve devamlı olarak solist bünyesinde çalıştığım bazı kurumların fonlarına destek sağlamak amacıyla meslektaşlarım ve çeşitli opera kurumlarıyla ortaklaşa dijital performanslar gerçekleştirdim. Yine dijital platforma aktarılan Ontario Müzik Festivali’nde şan üzerine jüri üyeliği yaptım.


 
Pandemi Kanada’yı vurmadan önce, performanslarımdan vakit buldukça küçük çocuklu ailelere müzik gelişimi dersleri veriyordum. Nisan ayında bir de baktım ki sadece Kanada’dakiler değil, bütün dünya çocukları evlerine tıkılıp kalmış. Ankara Anıttepe’de büyümüş, 23 Nisanları hep büyük gösterilerle, dünya çocuklarıyla, Anıtkabir ziyaretleriyle kutlamış bir Atatürk çocuğu olarak kalbimi acıttı bu durum. Ben de kolları sıvadım ve Nisan ayı süresince dünya çocuklarını kutlamak için “Sopranodan Masallar” diye “bi-lingual/iki dilli” bir proje başlattım. Çoğunu kendim yaptığım kukla ve maketlerle, dünya masallarının bir kısmını çocuklarımızın hassas psikolojilerine uygun değişiklik ve düzenlemeler yaparak canlandırdım ve bu masalları benzer temalı operalardan müzikler yahut çocuk şarkıları eşliğinde ritim ve ses oyunlarıyla birleştirdim. Amacım 23 Nisan’ı kutlarken, bir yandan hem karantina döneminde minikleri ve ebeveynleri gülümsetebilmek, hem de onlara ufaktan klasik müziği, operayı, farklı ritim ve enstrümanları tanıtabilmek, müzikal olmanın sadece müzisyenlere ait bir hak olmadığını anlatabilmekti.  Çalışmam Kanada’da ve Türkiye’de aileler ve medya tarafından beğeni alıp, küçük hanımefendiler ve beyefendilerden sürekli istek mektupları ve mesajlar gelince, “Sopranodan Masallar” Temmuz ayı başında dördüncü ayını tamamlayıverdi. İlgi gören bu çalışmayı bir süre daha devam ettireceğim gibi gözüküyor.

Bütün dünyada sahne sanatlarının saptanan ‘yeni normal’ kurallarıyla tekrar açılmaya ve seyircisiyle buluşmaya çabaladığı büyük bir belirsizlik dönemi yaşıyoruz. Hem Kanada’da hem Avrupa’da halen ertelenmemiş performanslarım mevcut lakin ikinci dalga korkusuyla bunların yapılıp yapılmayacağı konusunda kimse şu an garanti veremiyor. Ses ve nefesli sazları içeren performansların enfeksiyon yayılması açısından nasıl daha az tehlikeli olabileceği üzerine araştırmalar da hızla sürüyor. Performanslar ertelense de repertuvar öğrenmeye, çalışmaya ve yaratmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum çünkü çarenin tükendiğini sandığımız yerde tek çaremiz yine sanat olacaktır!
 
Kanadalı sanatçılar olarak, seyircimizin ve sanata saygılı yöneticilerimizin desteğiyle, en yakın zamanda, sağlık içinde ve korkusuzca sahnemize ve seyircimize kavuşacağımız günleri dört gözle bekliyoruz.

Beste Kalender

Toronto, Kanada


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20