HABER

Bestecilerimizin oda müziği eserleri dünyaya açılıyor

27.07.2020


Paylaş:

Dünyanın en büyük klasik müzik kaydı firmalarından Naxos, bestecilerimiz ve yorumcularımıza yakın ilgi göstermeyi sürdürüyor. Naxos firması 14 Ağustos 2020 tarihinde Turkish Piano Trios adıyla başlattığı bir serinin ilk CD kaydını dünyaya sunacak.

Ülkemizin başarılı oda müziği topluluklarından Bosphorus Trio'nun imza attığı kayıtta Hasan Ferid Alnar, Ferit Tüzün, İlhan Baran ve Oğuzhan Balcı'nın oda müziği eserleri yer alıyor. Alnar'ın 1966 ve Tüzün'ün 1950 tarihli Piyanolu Üçlüleri, Baran'ın 1975 tarihli Dönüşümler'i ve Balcı'nın 2019 tarihli 1. Piyanolu Üçlüsü bu kayıt vasıtasıyla dünya pazarında görücüye çıkacak eserlerimiz. Tüzün ve Balcı'nın eserlerinin bu çalışmada dünya prömiyerleri kayıtlarına yer verilmiş olması daha da sevindirici. Haydi Balcı günümüzün bir bestecisi ama Tüzün gibi 20. yüzyılın en önemli Türk bestecilerinden birinin bir oda müziği eserinin bu çalışma sayesinde dünyada ilk kez kayda alınmış olması hem hayret verici hem de çok sevindirici.


Bosphorus Trio; kemancı Özgecan Günöz, viyolonselci Çağlayan Çetin ve piyanist Özgür Ünaldı'dan oluşuyor. Üç müzisyenimiz de çalgılarında son derece yetkin, müzik sevgisiyle dopdolu, kişilikleriyle de örnek şahsiyetler. Türk müziğinin üç farklı neslinden dört besteciyi bir kayıtta buluşturmak çok yerinde bir düşünce. Genç Cumhuriyetin kurucu neslinden Alnar, değerini hala çok iyi bilemediğimiz büyük yeteneğimiz Tüzün, 2016'da kaybettiğimiz, özgün bestecilik tarzıyla Türk müziğinde seçkin bir yere sahip olan Baran ve müzikte Doğu-Batı etkileşimine çarpıcı buluşlarla güçlü sesler getiren Balcı'dan oluşan kozmopolit yapı eminim ki dünyanın farklı köşelerinden olumlu tepkiler bulacak.

Bosphorus Trio'nun Naxos kaydında başka emeği olanlar da var ki, onların isimlerini de teşekkür mahiyetinde mutlaka anmamız gerekir. Öğrendiğime göre, Muzaffer Kurtcan hanımefendi ve Emek Yağ firması, cömert katkıları sayesinde bu kaydın ortaya çıkmasına vesile olmuşlar. Kendilerine müziğimiz adına bizler de teşekkür borçluyuz.Bosphorus Trio; kemancı Özgecan Günöz, viyolonselci Çağlayan Çetin ve piyanist Özgür Ünaldı'dan oluşuyor. 


Naxos'un bu kaydı, Turkish Piano Trios adını verdiği serinin ilk kaydı olarak tanıtması da son derece umut verici. Bu, ileride de seriden başka kayıtların çıkabileceğini gösteriyor. Naxos'un Türkiye'ye yönelik ilgisi bilindiği gibi 1990'lı yıllarda önce İdil Biret'le başladı. Biret'in tüm zamanların en çok kaydı satılan piyanisti ünvanı almasında Naxos'un o dönemde budget yani düşük fiyatlı kategoride kayıtlar yayınlayan firma olmasının payı yüksekti. Naxos 2000'li yılların ortalarından itibaren kalitesini her anlamda artırdı ve günümüzde pek çok prestijli sanatçının da portföyünde gururla yer aldığı bir dünya devine dönüştü. Hatta öyle bir zaman geldi ki, sanatçımız Fazıl Say da, geçmişte sahip olduğu 'ucuz marka' algısından hareketle aleyhine konuştuğunu bildiğim Naxos'a şimdilerde kayıt yapar hale geldi. Say'ın içinde hem besteci hem yorumcu olarak yer aldığı, keman için bestelediği tüm eserlerini içeren Naxos albümü 14 Ağustos'ta piyasaya çıkıyor. Naxos firmasının kurucusu, kayıt dünyasının şimdiden efsaneleşen ismi Klaus Heymann ile 2012 yılında Münih'te yaptığım söyeşide ona Naxos firmasında daha fazla Türk yorumcu ve besteci görmek istediğimizi söylediğimde bana şu yanıtı vermişti:

'Türk klasik müziğini kaydetmek isteriz. Ancak bunun için öncelikle repertuvarı kaydedecek ve makul bir ücreti kabul edecek iyi bir Türk şef ve orkestra gerekiyor. Çünkü orkestra ve şefin reklam masraflarını karşılayamıyoruz. İyi bir şef ve orkestradan gelecek bir teklife ihtiyacımız var. Büyük bir Türk repertuvarını seslendirmekten mutluluk duyarız. Ancak CD’lerimiz düşük bir fiyatla satıldığından bir şefe on veya yirmi bin avro ödeyebilecek durumda değiliz.'

Klaus Heymann söyleşimizde orkestra ve şef kaşelerini dış destek olmadan karşılayamayacaklarının altını net biçimde çizmişti. Bu durumda, çok daha düşük bütçelere çıkabilecek oda müziği ve solo eserlerden oluşan kayıtlarla dünya devinin kapısına gitmekte yarar vardı ve nitekim sanatçılarımız son dönemde bu yolu keşfetti ve biz de bu vesileyle güzel kayıtların sahibi olduk. Örneğin, viyolonselci Dilbağ Tokay ve piyanist Emine Serdaroğlu ikilisi 2015 yılında Usmanbaş, Saygun, Manav, Uçarsu'nun oda müziği eserlerinden oluşan bir kayıt çıkardılar. Onlardan bir yıl sonra ise Theodore Kuchar yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Ulvi Cemal Erkin'in eserlerinden oluşan bir kayıt yayınladı. 2019 yılında ise kemancı Ellen Jewett'ın Turkish Music for Solo Violin adlı güzel kaydı çıkageldi. Jewett da bu albümde Saygun, Türkmen ve Cetiz'in eserlerini yorumladı. Kamran İnce'nin Galatasaray Senfonisi (2011) ve İkinci Senfoni-Orkestra Konçertosu (2011) adlı Naxos kayıtlarını da unutmayalım. Keman sanatçımız Cihat Aşkın da İnce'nin diğer Naxos çalışması olan Music for a Lost Earth adlı kaydında solist olarak yer aldı.

Gitaristler cephesinde Kemal Belevi Guitar Duos of Kemal Belevi (2015) ve Celil Refik Kaya, Naxos firmasından kayıt çıkartan sanatçılarımız arasında yer alıyor. Gitardaki büyük yeteneğimiz Celil Refik Kaya yaşamını ABD'de sürdürüyor ve bugüne kadar Naxos'dan dört tane CD kaydı çıkardı, yeni kayıtları da yolda. 

İşte böyle sevgili okurlar; düşünen, çalışan, üreten sanatçılar için Naxos kayıt firmasından kayıt çıkarmak dünyanın en zor işlerinden biri değil. Ne kadar şanslıyız ki İdil Biret sayesinde Türk besteci ve yorumcuların önünde ardına kadar açılmış bir kapı var. Kayıt çıkarmanın akçeli tarafına bu yazıda girmek istemiyorum. Repertuar seçimi, maliyet, sponsorluk gibi konular sanatçılarla kayıt firması arasında yapılacak görüşmelerle çözülecek konulardır. Önemli olan kayıt çıkarmaya niyetlenmek ve bu işe soyunmak olmalıdır, gerisi de mutlaka çorap söküğü gibi gelecektir. Unutmayalım ki iyi kayıt her sanatçının kartvizitidir, en önemli tanıtım ve reklam aracıdır. Fiziksel olarak ulaşamadığı her yere sesini duyurabildiği, sanatını ispatlayabildiği muhteşem bir olanaktır. Seslerini dünya çapında daha fazla duyurmak, Türkiye içinde ve daha önemlisi dışında konser vermek isteyen tüm sanatçılarımıza kayıt yapmayı önemsemeleri çağrısında bulunarak yazımı bitireyim.

Serhan Bali   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20