CD-DVD

İyi Bir İkiliden Fransız Melodileri

29.07.2020


Paylaş:

Mezzo-soprano Marianne Crebassa ve piyanist Fazıl Say ikilisinin 2017 yılında piyasaya sürülmüş, seçilmiş 18 Fransız melodisinin yanında, Fazıl Say’ın Gezi Park 3 adını verdiği balladı içeren Sırlar (Secrets) adlı kaydı elime geçti.

Marianne Crebassa’yı yabancı kanallarda denk geldiğim opera eserlerindeki dikkat çeken yorumlarından tanıdım; operada gösterdiği başarıyı kanımca Fransız melodilerinde de elde etmiş. Sanatçı kaydın kitapçığında özetle, günlük yaşamın kargaşasından arınmak için iç dünyasının gizli köşelerine sığınarak sükûnet bulduğunu ve seslendirdiği melodilerle bağlantılı olarak kendi dünyasında gezinişini anlatmış.

Kayıtta yer alan, Fransız edebiyatının önemli şairlerinin bir o kadar önemli bestecilerce notaya dökülen seçilmiş melodilerinin neredeyse hepsinin hüzünlü olduklarını söylemeli. Claude Debussy’nin şair Pierre Louӱs'un Bilitis Şarkıları adlı şiir dizisinden seçerek bestelediği 3 şarkıyla, Paul Verlaine’nin dizeleri üzerine bestelediği 3 melodi; Ravel’in Şehrazat adlı ses ve orkestra için bestelemiş olduğu üç melodisinin, piyanoya uyarladığı versiyonları; Ravel’in Habanera Türünde Etüt-Vokaliz adlı kısa parçası; Gabriel Fauré’nin 4 melodiden oluşan Hayaller (Mirages) adlı şarkı dizisi; Henri Duparc’ın bestelemiş olduğu 17 melodiden dördü ile Fazıl Say’ın Gezi Parkı olayları vesilesiyle mezzo-soprano, piyano ve oda orkestrası için bestelediği üçlemenin mezzo-soprano ve piyano için bestecisi tarafından uyarlanarak Marianne Crebassa’ya ithaf edilen Ballad, albümün içeriğini oluşturuyor. Birbirleriyle müzikal bakımdan uyumlu, tutarlı bir seçki.

Mezzo-soprano Marianne Crebassa hafif puslu, kadifemsi, sonbahar renkleri gibi sıcak, yumuşak renkleri olan bir sese sahip. Ana dilinde söylemekte olduğundan, büyük bir hâkimiyetle seslendirdiği melodilere heyecanıyla, bıkkınlığıyla, hüznüyle, vurgularıyla daha anlam katıyor. Fauré’nin Hayaller (Mirages); Duparc’ın Hüzünlü Şarkı, Savaşın Yapıldığı Ülke, Yakınma (Lamento), Ağıt (Elégie) adlı keder dolu melodilerinde Crebassa’nın yorumunun doruğa ulaştığı görülüyor. Şarkıcı pes notalarda neredeyse kontraltoya yakınlaşan sesiyle çok tesirli. Hele Ravel’in Vokaliz’i ve Say’ın Gezi Park 3 Ballad’ı albümün en etkileyici, sesin tüm renklerinin ortaya çıktığı en çarpıcı parçaları belki de.

Fazıl Say ise Fransız melodilerinde mükemmel bir partner, daha yaygın bir ifadeyle, eşlikçi. Şancıyı destekleyişiyle, hafif geriden gelen ama varlığını hissettiren eşliğiyle, kuş kadar hafif, pırıltılı, akıcı tuşesiyle (Debussy – Deniz, Katedrallerden Güzel; Ravel - Asya; Hüzünlü Şarkı ve Gezi Park 3) çok etkileyici.  

Fransız melodilerini seven, izleyen, hatta meraklısı olanlara tavsiye olunur.

Ayşe Öktem
 
Secrets - French Songs
Marianne Crebassa (mezzosoprano), Fazıl Say (piyano)
Erato 9029576897

* * * * *

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20