SÖYLEŞİ

Özgür Balkız: 'CSO benim sevdamdır'

29.07.2020


Paylaş:

Ülkemizin ve dünyanın en köklü senfonik topluluklarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çiçeği burnunda Müdürü Özgür Balkız’la söyleştik.

Öncelikle yeni görevinizden ötürü tebrik ediyoruz. 30 yılı aşkın süre boyunca kemanınızla yer aldığınız Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda edindiğiniz bu yeni görevle ilgili hislerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle ilginizden ötürü teşekkür ederim. Sekiz yaşında dinleyici olarak girdiğim Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasında 44 yıldır bulunmaktayım. Daha konservatuvar eğitimim bitmeden çok önce orkestrada takviye sanatçı olarak çalışmaya başlamıştım. Türkiye Filarmoni Derneği’nin Genel Sekreterliğinin yanı sıra, müdür yardımcılığı, naklen yayın aracında resim seçiciliği ve sel bastığında paçaları sıvayıp notalarımızı kurtarma gibi aklınıza gelebilecek her işte çalıştım. CSO benim sevdamdır. Şimdi ise Yönetim Kurulu arkadaşlarım ve ben 194 yıllık bir kültür mirasını, geleceğe taşımaya talip olduk. Bu büyük sorumluluğu onurla taşıyacağız.

Orkestrayla ilgili sizin Müdürlüğünüz döneminde nasıl bir gelecek tasavvur ediyorsunuz?

Düşüncem şudur ki orkestramızın geleceği benim ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımın sorumluluğunda olmasının yanında, bütün orkestra sanatçısı meslektaşlarımın da sorumluluğundadır. Biz geleneksel yapıda, büyük bir aileyiz.

Bu arada sahnede görünmeyen kahramanlarımız yani teknik ve idari personelimizde bu ailenin bireyleridir. Her geçen saat kaçınılmaz değişimin etkilerini yaşıyoruz. Bizde değişmek zorundayız. Küresel ölçekte büyük başarı gösteren senfoni orkestraları ile aynı performansı sergilemek için özveri ve çalışmanın yanı sıra, dünyanın önemli sanat merkezlerinde performans sergileme, uzman personelin istihdamı, çağa uyum sağlayacak reformlar ve finansal kaynak sağlanması gibi çalışmaları bütünlük içinde yapabilmek için çalışacağız. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 194 yıllık geçmişinde olduğu gibi, gelecekte de bir dünya markası olarak ülkemizin temsilcisi olacağına inancımız sonsuzdur.

Bildiğiniz üzere, küresel Koronavirüs salgınının sanata ve sanatçıya etkisi oldukça ağır oldu. Bu etkinin “yumuşatılması” için ne gibi önlemler alınabilir, sizin bu konuda bir planınız var mı?

Koronavirüs salgını sanatçılar için beklenmedik bir durum oldu. Öyle ki tam bahar aylarına girdiğimiz dönemde bütün konser programlarımızı durdurmak zorunda kaldık. Bu salgın yalnızca ülkemizde değil, bütün dünyada kültürel faaliyetlerin durmasına neden oldu. Kadrolu bir sanat kurumunda çalışmayan meslektaşlarımız gerek maddi gerekse manevi açıdan son derece olumsuz bir dönem geçiriyorlar.

CSO olarak tüm dünyada olduğu gibi evden sanat icra etme esasına dayanan videolar hazırlıyoruz. Hazırladığımız videolar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarında yayınlanıyor. Hiç alışık olmadığımız bir dönemi yaşarken, bir yandan da çok özlediğimiz sanatseverlerimizle uzaktan birlikte olmaya çalışıyoruz. Salgının başka bir olumsuz etkisi ise uluslararası düzeyde konser organizasyonları düzenleyen bir kurum olarak, gelecek sezon konserleri için davet etmek istediğimiz yabancı şef ve solistlerden net cevaplar alamamamız. Umuyoruz ki bu zor günler geçecek, yine sanatseverlerle dolu salonlarda güzel konserleri birlikte yaşayacağız.

Ankaralılar yeni CSO binasının uzun yıllardır binanın tamamlanmasını bekliyorlar. Binanın inşaatında gelinen son noktaya dair bilgi alabilir miyiz?

Yapımına 1991 yılında başlanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve koro çalışma binaları oldukça uzun denilebilecek bir inşaat sürecinden sonra nihayet sona doğru yaklaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın emri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yoğun çalışmaları ile başkentimiz, dünya standartlarında bir konser salonuna kavuşma heyecanı içinde açılış konserini bekliyor. Sonbaharda açılması beklenen konser salonumuzda birçok alanının yapımı neredeyse tamamlandı. Salonumuzun yapımı bittiğinde geniş bir sanat ve kültür alanı hâline gelecek ve Ankara dünyanın sanat merkezleri arasında yerini alacaktır. Sabırsızlık ve heyecan içinde binamızın açılışını bekliyoruz.

Ankaralı sanatseverlere bir mesajınız var mı?

Ankaralı sanatseverler dünyanın bilinç ve kültür birikimi en yüksek seyirci kitleleri arasındadır. Gelecekte vereceğimiz konserlerde yine birlikte olabilmek ve salonları doldurabilmek için sağlıkla, evde kalmalıdırlar. Tüm sanatseverlerimize ve Andante ailesine sağlıklı günler diler, saygılarımı sunarım.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20