CD-DVD

Virtüoz müzisyenlerden Dürrüoğlu eserlerine "tek vücut' yorum

08.08.2020


Paylaş:

Piyanist ve besteci Muhittin Dürrüoğlu’nun kendi eserlerini derlediği bu kaydın adını kelimesi kelimesine çevirecek olursak, aklımıza ilk etapta ‘kaçaklar’ sözcüğü gelebilir. Ama kaydın kitapçığında Dürrüoğlu’nun bestelerle ilgili olarak yaptığı güzel açıklamalardan, yaşamının uzun sayılabilecek bir döneminde akıp giden, geçiveren duygularını bestelerine yansıtmış olduğunu düşündük.

Yaşamını Belçika’da sürdüren Muhiddin Dürrüoğlu’nun Ensemble Kheops ile 2018 tarihinde kaydettiği bu CD’de 1987 ile 2013 yılları arasında bestelediği eserler bulunuyor. Sanatçının 2006 yılından bugüne birlikte çaldığı Kheops topluluğu Ning Kam (keman), Marie Hallynck (viyolonsel), Ronald Van Spaendonck (klarinet), Gaby Pas-Van Riet (flüt) ve Sophie Hallynck’ten (arp) oluşuyor.

Kısa süreli sayılabilecek eserler, topluluğun farklı enstrüman solistleriyle, küçük gruplar hâlinde icra ediliyor. İlk yapıt Anadolu’dan belirgin esintilerin duyulduğu Anadolu’dan Sahneler, klarnet, viyolonsel ve piyano için bestelenmiş. Bunu, ünlü bilim insanı Carl Sagan’ın aynı adlı romanından (Mesaj) esinlenerek 1987-88 yıllarında flüt ve piyano için bestelediği, flütle piyanonun güzel bir diyalog içinde olduğu Contact; arp için bestelediği Ayak İzleri; genç bestecinin Belçika Yetenek Vakfı Ödülleri töreninde karşılaştığı, ödül sahibi ressam Anne Desobry’nin Grand Singulier adlı, CD kaydına kapak olan tablosundan etkilenerek keman ve piyano için bestelediği, kemanın âdeta konuştuğu, içli yapıt; bestecinin viyolonselci eşi için yarattığı, viyolonsel ve piyano için üç farklı dönemde bestelediği Kaçan Duygular (Emotions Fugitives 1-3) ve aile ve çevresinden yitirdiği sevdiklerin anısına klarinet, keman ve viyolonsel için bestelediği, kendi anlatımıyla, keman ve klarinetin “birlikte ağlayıp, şarkı söylediği” bir tür ağıt olarak düşündüğü In Memoriam izliyor.

Virtüoz müzisyenlerin (Ensemble Kheops), piyanist/besteci Muhiddin Dürrüoğlu’nun derinlikli, hayli virtüoz bestelerini tek vücut gibi yorumladığı, etkileyen bir kayıt Fugitives.


Muhiddin Dürrüoğlu, Ensemble Kheops
Fugitives
*****
Cypres, 2019

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20