HABER

Piyanist Emre Yavuz'dan Rachmaninoff Kaydı Geliyor!

15.08.2020


Paylaş:

Yaşamını, kariyerini yurtdışında sürdüren klasik müzik yorumcularımızdan kayıt konusunda sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Son birkaç yıldır piyanist Emre Yavuz'un Rachmaninoff'un solo piyano eserlerini yorumladığı bir CD kaydı üzerinde harıl harıl çalışmakta olduğunu biliyordum. Yaşamını Viyana'da sürdüren Yavuz nihayet bugün müjdeli haberi verdi. Kaydı 2 Ekim'de TYXart firması tarafından tüm dünyada yayınlanıyormuş.

Yavuz kayıtta Sergei Rachmaninoff'un (Rus isimleri Türkçedeki kural gereği okunduğu gibi yazarım ama bestecinin ABD'de yaşarken isminin bu şekilde yazılması yönündeki isteğine uyuyorum) solo piyano eserlerini yorumluyor. Kayıtta bestecinin 2. Piyano Sonatı (Op. 36) ve 10 Prelüdü (Op. 23) yer alıyor. Yavuz sonatın piyanistlerce daha az tercih edilen 1913 tarihli versiyonunu almış. Kaydın ortaya çıkmasında, Emre Yavuz'un iyi ilişkiler içinde olduğu Viyana'nın dünyaca ünlü piyano markası Bösendorfer'in de payı büyük.

Emre ile son dönemde güzel işbirliklerine imza attık. Hem internet üzerinden hem de izleyici önünde yüz yüze sohbetler, seminerler yaptık. Emre bizim son 'harika çocuğumuz'. Emre'den sonra yasayla yurt dışına yollanmış başka bir harika çocuk çıkmadı Türkiye'den çünkü yasa maalesef yürürlükten kalktı! Emre de zaten yasayla değil kendi imkanlarıyla gitti okumaya.

O, tanıma mutluluğuna eriştiğim, sayıları son dönemde hiç de az olmayan piyanodaki müthiş yeteneklerimizden biri. Yorumculukta olduğu kadar eğitim alanında da yılmaz bir savaşçı, şimdiye kadar 2 lisans, 3 master bitirdi. Sanırım elinde uzun süre tutacağı bir rekor olacaktır bu. Birlikte verdiğimiz seminerlerde hem bilgi birikimi ve muhakeme gücüne hem de piyanonun başına geçtiğinde o muhteşem tuşesiyle ortaya koyduğu üstün yorumlara şapka çıkardım.

Son dönemde iyiden iyiye Rachmaninoff ustası oldu çıktı Emre. Türkiye çapında Rachmaninoff turnesi yapmak gibi son derece ilginç bir faaliyetin altına da imza atmışlığı var. Bu besteciye karşı müthiş bir tutku ve sevgi besliyor, çok da iyi yorumluyor bu çalınması son derece güç eserler bestelemiş Rus besteciyi. Yani anlayacağınız bizde Arın Karamürsel, İdil Biret ve son dönemde Gülsin Onay'ın çok başarılı yorumladığı Rachmaninoff'un yeni ve seçkin bir Türk yorumcusu daha var. 

İnanıyorum ki, Can Çakmur'da yaşadığımız gibi, Emre Yavuz'un bu CD kaydı da onun önünü açacak, ona dünya çapında tanınırlık sağlama, konserler verme yolunda hız katacak ve ona umuyoruz ki ödüller getirecek. Emre Yavuz'un da, 2 Ekim'de elimizde olacak yeni CD kaydının da önü açık olsun!

Serhan Bali  

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20