HABER

Gedizlioğlu Alman Plak Eleştirmenleri Ödülüne Aday Gösterildi

24.08.2020


Paylaş:

Yaşamını Berlin'de sürdüren ve ses getiren eserleriyle son dönemde prestijli ödüllere değer görülen başarılı bestecimiz Zeynep Gedizlioğlu'nun ünlü kayıt firması Wergo’dan çıkan Verbinden und Abwenden (Birleştir ve Ayrıl) başlıklı yeni CD'si bu yılın Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü’ne (Preis der Deutschen Schallplattenkritik) aday gösterildi.
 
Wergo'nun 20 Mart 2020 tarihinde yayınladığı kayıt, Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü’nün '2020 Uzun Liste'sine girerek bu prestijli ödüle aday olma başarısı gösterdi.

Bestecimizin yeni albümünün en gurur verici yanlarından biri de Klangforum Wien, Quatuor Diotima, Ensemble Modern, HR-Sinfonieorchester, Tamara Stefanovich, Neue Vocalsolisten Stuttgart gibi çağımızın önemli sanatçı ve topluluklarının yorumlarıyla yer alması.
 
Alman Plak Eleştirmenleri Ödülü'nün Çağdaş Müzik kategorisinde bu yılki ödülün sahibi ise ünlü İtalyan çağdaş müzik bestecileri Luigi Nono (1924-1990) ve Salvatore Sciarrino’nun (d.1947) vokal müziklerini bir araya getiren ve Bertus’tan yayınlanan 'Parole e Testi' başlıklı albüm oldu.

Gedizlioğlu’nun albümü 'Verbinden und Abwenden' 152 müzik eleştirmeninin 32 kategoride açıkladığı adaylıklar içinde Çağdaş Müzik dalında seçilen dokuz yeni CD arasına girdi. 'Verbinden und Abwenden' 14 Ağustos’ta açıklanan 'En İyiler’ listesinde de 'Yılın Plağı' olmaya aday gösterildi.
 
Gedizlioğlu’na Almanya’nın müzik eleştirmenlerinden verilen bu önemli adaylık, pek çok başka ödülün sahibi olan bestecinin başarılarına bir yenisini daha eklerken, 1982’de Zülfü Livaneli’den sonra tekrar bir Türk sanatçıya ve ilk kez bir Türk kadın besteciye verilmiş olması açısından da büyük önem taşıyor.

Zeynep Gedizlioğlu 2014 yılında Andante dergisinin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde Yılın Bestecisi ödülüne değer görülmüştü.

CD'nin kapağında, Esat Tekand'ın 2005 tarihli İsimsiz adlı resmi yer alıyor. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20