HABER

Atilla Aldemir'den Bach'ın Eserlerine Dünyada İlk Kayıt

26.08.2020


Paylaş:

Kariyerini uzun yıllardır Almanya'da sürdüren keman ve viyola sanatçımız Atilla Aldemir tanıdığım en yetenekli, çalışkan ve de girişken yorumcularımızdan biridir. Yeteneği ve çalışkanlığının meyvelerini olağanüstü girişkenliği sayesinde aldığı çok örneğe tanıklık etmişimdir. 1975 İstanbul doğumlu sanatçımız, Mimar Sinan Konservatuvarından mezun olduktan sonra gittiği Almanya'yı ikinci vatanı belledi. Aldemir son yıllarda yaşamını ve kariyerini Almanya merkezli olarak sürdürüyor. Kemanın yanı sıra viyolada da gittikçe uzmanlaşan sanatçımız son olarak 2017 Nisanında Leipzig MDR Senfoni Orkestrasının birinci viyolacısı oldu. Aldemir 2011 yılında ikincisini düzenlediğimiz Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde geniş bir seçmen kitlesi tarafından yılın yaylı çalgılar yorumcusu seçilmişti.  

Atilla Aldemir son dönemde viyolacı kimliğiyle kayıt alanında da uluslararası çapta işlere imza atmaya başladı. GWK firmasıyla çalışan Aldemir'in 2019 yılı sonunda çıkardığı iki CD'den oluşan Passion adlı albümü gerçekten müthiş bir çalışmaydı. Bu albümüyle dünya klasik müzik basınından da bol miktarda övgü aldı. Ünlü piyanist Itamar Golan eşliğinde kaydettiği Passion'da Franck'ın La majör ve Brahms'ın Fa minör keman-piyano sonatlarını çalgısına uyarlayarak çaldı Aldemir. Şostakoviç'in Viyola Sonatının da yer aldığı kayıtta iki sanatçı Türk besteciler Necil Kazım Akses (Kapriçyo) ve Halit Turgay'ın (Troya) adlı eserlerini de yorumladılar.Ve geliyoruz 2020'ye... Atilla Aldemir, daha önce hiçbir viyolacının yapmadığını yaparak, J. S. Bach'ın solo keman için bestelediği sonatlarıyla partitalarını, bu eserlerin 300 yıl önce dünyaya geldiği Köthen'deki St. Agnus Kilisesinde kaydetti. Evet, yanlış duymadınız. Bach'ın tüm kemancıların repertuvarında en azından birkaç örneğine yer verdiği solo keman için bestelediği bu anıtsal eserler (BWV 1001-1006) bestecinin o dönemde Köthen Prensinin kapellmeister'i (genel müzik yönetmeni) olarak çalıştığı Köthen'de 1720 yılında dünyaya gelmişti. Aldemir 
2019 yılının ilkbaharında başlayıp sonbaharına kadar süren bu zahmetli kayıtları ses mühendisi Ingo Schmidt-Lucas ile birlikte yaptı. 2 adet SACD'den oluşan, muazzam bir ses kalitesine sahip bu kayıtlar Cybele Records adlı firmadan yayınlandı.  

Aldemir'in kayıtlarını yaptığı Köthen'deki St. Agnus Kilisesi Bach tutkunları için büyük önem taşıyor. Köthen Prensi reform kilisesine bağlı bir prens olduğu için Köthen'deki geç Gotik üslupta inşa edilmiş St. Jacob Kilisesini inançlarına uygun biçimde Kalvenci bir kiliseye dönüştürüp ibadetlerini ailesiyle birlikte orada yapıyordu. Prens, Bach gibi Luteryen inancına mensup tebası için de 17. yüzyıl sonunda inşa edilmiş St. Agnus Kilisesini tahsis etmişti. Bach ailesiyle birlikte Köthen'de yaşadığı dönemde (1717 sonundan 1723 baharına kadar) pazar ayinleri ve diğer dini vecibeler için bu kiliseye gidiyordu. Kilisede Bach'ın ailesiyle birlikte katıldığı komünyon ayinleri sırasında kullanılan kadeh hâlâ muhafaza ediliyor. Hatta Bach'ın komünyona katıldığına dair kendi el yazısıyla yazdığı ismi kilisenin kayıt defterinde okunabiliyor. 
Atilla Aldemir'in 6 Eylülde viyolasıyla Bach'ın eserlerini çalacağı St Agnus Kilisesi.


Atilla Aldemir'in dünyada bir ilk olan bu kaydı için, işte bu çok özel kilisede 6 Eylül 2020 tarihinde özel bir tanıtım konseri yapılacak. Sonat ve partitaların bu kilise için bestelenmediği biliniyor. Hatta bu kilisede çalınmış olduğuna dair bilgi de mevcut değil. Ama Bach'ın, Brandenburg Konçertoları ve Solo Viyolonsel Süitlerini de bestelediği Köthen döneminde ortaya çıkan eserleri bu kilisede ibadet için bulunduğu saatlerde kafasında kurguladığını pekala düşünebiliriz. 

Kaydın tüm dünyada piyasaya sunulması Eylül ayını bulacak. Aldemir, Amsterdam Concertgebouw Orkestrasının eski birinci viyolacısı Matthias Maurer tarafından kendisine çalması için verilen 1560 tarihli bir Pellegrino de Micheli yapımı viyola ile çalıyor. 6 Eylüldeki konserde de bu çalgıyla yorumlayacak Bach'ın 300 yıllık eserlerini, Bach'ın kilisesinde ve dünyada ilk defa... Arşe seçimini ise Berlinli yapımcı Matthias Wohlleber'in barok dönem eserlerini o dönemin stiline uygun biçimde çalabileceğini düşündüğü hafif arşesinden yana kullanmış. 

Türk sanatçılarını yurtdışında en güzel şekilde temsil ettiği ve son olarak bizlere bu gururu yaşattığı için Atilla Aldemir'e sonsuz teşekkür.

Serhan Bali 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20