CD-DVD

İnci gibi bir kayıt: İnci Avcıları

24.09.2020


Paylaş:

Carmen operasının yarattığı süksenin arka plâna ittiği, Georges Bizet’nin operası İnci Avcıları’nın 2017 tarihli, 2018’de piyasaya sürülen kaydı, Alexandre Bloch yönetiminde, Lille Ulusal Orkestrası ve tamamıyla Fransız yetenekli solistlerden oluşan bir kadroyla gerçekleştirilmiş. Ekibin tamamının Fransız olduğunu baştan vurgulamamızın nedeni, operanın baştan sona her bir kelimesinin çok güzel anlaşılması. Bu, Fransız opera yorumlarında her zaman karşılaşılır bir durum değil. Operanın üç eşit değerdeki rolünden, Kalasan (Candi) Mabedi rahibesi Leyla’yı seslendiren soprano Julie Fuchs geniş bir repertuvara sahip, farklı yapıda operalarda söylemiş; parlak, orta sesleri dolgun, çok müzikal bir ses ve ajilite sahibi. Leyla’nın âşık olduğu Nadir’i seslendiren Cyrille Dubois çarpıcı, pırıl pırıl, hafif, tizleri çok rahat, duygusal bir sese sahip; ince renk ayrımı bakımından da zengin. Doğal, hafif bir vibratosu var ama çizgisi ve tizleri mükemmel. Ünlü romansında (“Je crois entendre encore”) abartısız ve kusursuz entonasyonu dikkat çekiyor. Leyla ile Nadir’in ikinci perdede buluşma anındaki düeti birliktelik, uyum bakımından da mükemmel. Nadir’in arkadaşı Zurga’yı koyu bir bariton renge sahip olan Florian Sempey seslendirmiş. Kadife gibi bir sese sahip Sempey’in tatlı bir yoğunluğu var. Birbirine neredeyse zıt tonlardaki bu iki sesin düetleri (özellikle birinci perde düeti “Au fond du temple saint”) çok güzel. Başrahip Nurabad’ı bas Luc Bertin-Hugault seslendirmiş; diğer seslerin düzeyinde değilse bile.

Metni son derece açık, anlaşılabilir söyleyen Les Cris de Paris korosu arka plânda çok dengeli ve net. Lille Ulusal Orkestrası ve şefleri Alexandre Bloch dramatik açıdan abartılara gitmeden, Bizet’nin bestesindeki renkleri, kontrastları incelikleriyle sergileyerek, yapıtın dramatik gücünü ortaya dökmüş. Kaydın başarısının önemli bir bölümü de onlara ait.

Bu kaydın bir özelliği de bestecisinin ölümünden sonra çok sayıda değişikliğe, ekleme ve çıkartmalara uğratılan bu güzel eserin, 2014 yılında müzikbilimci Hugh Macdonald tarafından Bizet’nin yapıtına en yakın sürüm olarak düzenlediği versiyonunun kullanılmış olması. Güzel bir kayıt.

Georges Bizet
İnci Avcıları
Alexandre Bloch (şef)
Lille Ulusal Orkestrası
Pentatone, 2018
*****

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20