HABER

Gedik Sanat'tan Dijital Platformda Piyano Festivali

03.10.2020


Paylaş:

Ülkemizin ve dünyanın geçirdiği bu zorlu salgın sürecinde her alanda oldukça belirgin bir değişim ve dönüşüm söz konusuyken, Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren İstanbul Gedik Üniversitesi ve Gedik Sanat dijital ortamda bir piyano festivaline imza atacak. 21 Ekim 2020 ve 26 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale dünyaca ünlü festivallerde yer almış ve önemli yarışmalarda ödül almış piyanistlerimiz, piyano literatürünün en önemli bestecilerini yorumlayacaklar.
 
Renkli bir program sanatseverleri bekliyor
Festivalde yer alacak piyanistler ve yorumlayacakları besteciler şu şekilde: Gülsin Onay (L.v. Beethoven), Gökhan Aybulus (S. Rachmaninov), Özgür Ünaldı (W.A. Mozart), Emre Elivar (F. Schubert), Emre Şen (F. Chopin), Başar Can Kıvrak (C. Franck), Tayfun İlhan (F. Liszt), İraz Yıldız (C. Debussy), Cem Babacan (M. Mussorgsky), Elif Akar Kosman (R. Schumann), Özgün Gülhan (M. Ravel), Jerfi Aji (A. Scriabin), İris Şentürker (J.S. Bach), Çağdaş Özkan (A. Scarlatti), Hande Dalkılıç (U.C. Erkin)

İstanbul Gedik Üniversitesi ve Gedik Sanat sosyal medya hesaplarında çevrimiçi olarak yayınlanacak olan festivalde sanatçılarla röportajlar, besteciler üzerine söyleşiler ve 30 dakikalık resitaller yer alacak. Gedik Holding’in eğitim ve sanat alanındaki topluma karşı sorumluluğunu temsil eden bu iki kurum, Türk sanatçıların yaratılarını desteklemek, sanatçıların başarılarını uluslararası platformda duyurmak ve yaşadığı topluma duyarlı, çok yönlü düşünebilen nesiller yetiştirmek konularındaki hedefleri ışığında yepyeni bir piyano festivalini hayata geçiriyor.“Dönüşüm” projesinin çekimleri tamamlandı
Gedik Sanat’ın salgın döneminde başlattığı dijital projelerinin üçüncüsü olan “Dönüşüm” 19 ve 20 Eylül tarihlerinde Gedik Kaynak Robot Uygulama ve Araştırma Alanı’nda hayata geçirildi. Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde Gedik Holding destekleriyle çalışmalarına devam eden Gedik Sanat, “Dönüşüm” projesiyle sanayiden sosyal alanlara kadar her konuda dönüşüme parmak bastı. Franz Kafka’nın aynı adlı eserinden ilhamla oluşturduğu çok disiplinli kurguda ise 100 yıldır bu önemli kavramın hâlen aynı tazeliğini koruduğu ispatlandı. Asaf Erdemli’nin dans performansı ve müzikle eşzamanlı yarattığı metal heykelinin videosu 30 Eylül akşamı saat 18:00’da Gedik Sanat Instagram, Facebook ve YouTube hesaplarından yayınlanacak. Mehmet Ali Uzunselvi ve Didem Coşkunseven’e Gedik Sanat tarafından sipariş edilen müziklerle Gregor Samsa’nın başkalaşımı canlandırılırken videoda önemli müzisyenler performans sergiledi. Gedik Filarmoni Orkestrası ve Diskant gibi yeni müzik konusunda çalışmalar yapan toplulukların üyesi olan ensemble, Barış Yalçınkaya (klarnet), Ali Başeğmezler (viyola), Onurcan Çağatay (trompet), Deniz Yurdakul (kontrbas) ve İpek Mine Sonakın (arp) oluştu. Görüntü yönetmeni Cem Önertürk’ün metafor olarak kullandığı Gedik Kaynak Robotları ise hikâyenin taşıyıcısı konumunda yer aldı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20