Konser-Opera

İDSO'dan Arya ve Serenat Gecesi

14.10.2020


Paylaş:

Bu sene 75. yılını kutlayan ve geçtiğimiz günlerde yeni sezon açılışını gerçekleştiren İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) 9 Ekim Cuma akşamı şef Can Okan’ın yönetiminde, soprano Burcu Hancı’nın solistliğinde, farklı seçkilerden hazırlanmış renkli programıyla Cemal Reşit Rey (CRR) konser salonunda yeniden seyircisiyle buluştu.

Oldukça yağmurlu bir İstanbul akşamına denk gelen konserin açılışı Brezilyalı besteci Heitar Villa Lobos’un Bachianas Brasileiras adlı eseriyle yapıldı. Soprano Burcu Hancı tarafından dört çello eşliğinde seslendirilen serinin beşinci parçasının ilk bölümündeki Arya, dinlendirici tonu ve melodisiyle bütün bir haftanın yorgunluğuyla koltuklarına oturmuş dinleyicileri adeta mest etti. Ancak yazımızın başında da değindiğimiz üzere, İstanbul’un oldukça yağmurlu bir akşam geçirmesi sebebiyle yaşanan olumsuzluklar, pek çok seyircinin konserin başındaki bu performansa yetişememesine sebep oldu.

Programın ilk eserinin icrasından sonra İDSO’ya desteğiyle bilinen sponsor kuruluşun yetkilisi yapmış olduğu konuşmayı biraz uzun tutunca salona geç kalan seyircinin yerine yerleşmesi için bir nebze zaman kazanılmış oldu. Programda ikinci sırada Gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden İtalyan besteci Pietro Mascagni’nin gözde eseri Cavalleria Rusticana operasının dinlendirici ve huzur verici Intermezzo bölümü orkestra tarafından başarıyla seslendirildi. Bu muhteşem performans sonrasında memnun olmayan biri çıkacak olursa, o da eserin bestecisi Pietro Mascagni’den başkası olmayacaktır. Çünkü CRR’nin Ekim-Kasım 2020 konser programı için hazırlanan kitapçığında eserin bestecisi olarak kendisinin değil Mozart’ın adı geçiyordu! Bu küçük ancak önemli yanlışlığın altını çizmeyi kitapçığı okuyan dinleyenler için atlamak istemedik.

Konserde seslendirilen üçüncü eser ise W.A. Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasının ilk perdesinden Konstanze’nin “Ach ich liebte” aryası oldu. Konstanze’nin, Belmonte’ye duyduğu sevgiden dolayı yaşadığı aşk acısını, kendisinden duygusal karşılık bekleyen Selim Paşa’ya ifade edişinin anlatıldığı arya, Burcu Hancı tarafından da oldukça dinamik ve kuvvetli şekilde seslendirilerek seyircilerden büyük beğeni ve alkış aldı. Geçtiğimiz günlerde 11. İstanbul Opera Festivali kapsamında da sahnelenen temsilde kurumun değerli solistleri Hale Soner Kekeç ve Ceren Aydın Akkoç’tan da bu aryayı aynı güzellikte dinlediğimizi de okurlarımıza hatırlatalım. Burcu Hancı bu performansının hemen ardından yine Mozart’a ait Sihirli Flüt operasının ikinci perdesinde yer alan “O zittre nicht, mein lieber Sohn” adlı aryayı seslendirdi. Gece Kraliçesi’nin Sarastro tarafından kaçırılan kızını kurtarması için Tamino’dan yardım istemesinin anlatıldığı aryada Burcu Hancı’nın performansı o kadar harikaydı ki bir an için Gece Kraliçesi’nin ikinci perde aryasının da neden programa dahil edilmediğini sorgulamaktan kendimi alamadım.

Gecenin son bölümünde Mozart’ın Do Minör, No.12 Seranat’ı şef Can Okan yönetiminde iki klarnet, iki obua, iki de fagottan oluşan tahta üflemeliler ve iki kornodan oluşan bakır üflemeliler eşliğinde seslendirildi. Bu bölümde eserin formatı gereği tamamı üflemeli çalgılardan oluşan orkestra, salgın önlemleri çerçevesinde birbirlerinden ayrıldıkları cam bölmelerde partisyonlarını seslendirdiler. Seranat’ın Allegro tempodaki dördüncü ve son bölümünde seyirciler oldukça keyifli anlar yaşadı.
Konserin bitiminde seyircilerin ışıkların yanmasına rağmen bir süre koltuklarından hareket etmemeleri müziğe doyulmadığının göstergesiydi. Can Okan konser boyunca başarılı bir yönetim göstererek seyircisinin ve orkestrasının övgüsünü aldı. Orkestra başta Intermezzo olmak üzere tüm eserlerde başarılı bir görünüm sergiledi.

Sizlere veda ederken, yaşamış olduğumuz salgının ülkemizde ve tüm dünyada bir an önce sona ermesini ve bu sayede daha güvenli ortamlarda daha uzun soluklu dinletilerde buluşmamızı temenni ederek tüm sanatseverlere esenlikler diliyorum.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20