HABER

BSO'dan Cumhuriyet Bayramı'na özel konser

21.10.2020


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) 25 Ekim tarihinde verilecek Cumhuriyet Bayramı Konseri'nde, Cumhuriyetin ilk kuşak bestecileri olan Türk Beşleri'nin eserlerini seslendirecek. Türk Beşleri olarak anılan Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar, Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kâzım Akses hem besteci hem de eğitimci olarak genç Cumhuriyetin müzik kurumlarının temellenmesinde başrol oynadılar. Türk Beşleri’nin besteciliğe yaklaşımları, Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez bir değeri olan bağımsızlık anlayışı ile ilişkilidir. Bestecilerimiz, yurt dışında edindikleri eğitim ve tecrübeleri Anadolu müziğinin zenginliğini gözeten bir yaklaşımla birleştirerek özgün bir dil arayışına girmişlerdir.

Elşad Bagirov yönetimindeki konserde, Atatürk’ün bizzat siparişiyle Ahmed Adnan Saygun’un bestelediği, ilk seslendirmesi 1934’te İran Şahı Pehlevi onuruna Ankara’da yapılan, cumhuriyetimizin ilk operası Özsoy'un uvertürü yorumlanacak. Ayrıca, Necil Kâzım Akses’in Cumhuriyetin 50. yıldönümü için bestelediği Sesleniş adlı yapıtı, Cemal Reşit Rey’in Türkiye Senfonik Rapsodileri, Hasan Ferit Alnar’ın ilk sesli Türk filmi için bestelediği İstanbul Süiti, Ulvi Cemal Erkin’in Sinfonietta'sı, Ferit Tüzün’ün Esintiler'i ve Muammer Sun’un Cumhuriyet film müziklerinden bölümler seslendirilecek.

25 Ekim Pazar günü Bilkent Odeon’da saat 15:00’te başlayacak konserin biletleri https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden edinilebilir. (4000 kişilik yarı açık Bilkent Odeon’un oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden şekillendirilmiş, 1000 kişi kapasiteyle sınırlandırılmıştır.)

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20