Konser-Opera

İDOB'dan Bu Kez Anadolu Yakasında Barok Esintiler

24.10.2020


Paylaş:

Geçtiğimiz ay 11. İstanbul Opera Festivali kapsamında arkeoloji müzesi bahçelerinde gerçekleştirilen Barok Konser, bu kez İstanbul’un diğer yakasına taşınarak 22 Ekim akşamı Süreyya Operası sahnesinde izleyiciyle buluştu. Bir önceki konserin solist kadrosundaki tek değişiklik, mezzosoprano Barbora Hitay yerine Elif Tekışık’ın yer alması oldu. Orkestra yine şef Paolo Villa tarafından başarıyla yönetilirken, başkemancı koltuğunda da tekrar Ceren Gürkan yer aldı.

Salgın önlemlerinin en üst düzeyde alınmış olduğu konser Oleksandr Samoylenko tarafından J.S. Bach’ın La Minör Keman Konçertosu’nun I. Allegro bölümünün seslendirilmesiyle başladı. Aperatif kıvamındaki eser gece boyunca yaşanacak müzik ziyafetinin adeta habercisiydi. Her solistin dönüşümlü olarak üçer eser seslendirdiği konserde ilk olarak soprano Otilla İpek anonim eser, “O Leggiadri occhi belli” ile sahne aldı. İpek gecede ayrıca Handel’in Jül Sezar operasının birinci perdesinde yer alan Cleopatra’nın taht hesapları yapmaya başladığının anlatıldığı “Non disperar, chi sa?” aryası ile yine aynı operanın ikinci perdesinde yer alan ve Cleopatra’nın kardeşini öldürmek isteyen Sezar’a aşık olduğu ve tanrılarca Sezar’ın korunmasını dilediğinin anlatıldığı “Che sento?... Se pieta di me non senti” adlı aryasını başarıyla seslendirdi.

İpek’in ardından sahne alan mezzosoprano Elif Tekışık ilk olarak F.Cavalli’nin Giosene operasının birinci perdesinden, aşk ve cinsel haz temalı arya “Delizie Contente”yi seslendirdi. Tekışık gecede ayrıca J.S. Bach’ın dini temalı eseri Matthaus Passion’undan “Erbarme dich, mein Gott” ile Vivaldi’nin Bajazet operasından kulaklarımızın oldukça aşina olduğu Irene’nin isyanını anlatan “Spoza son disprezatta”yı seslendirdi. Bu mükemmel aryanın asıl bestecisinin Barok dönemin önemli bestecilerinden Franco Gasperini olduğunu ve bestecinin Vivaldi’den önce Bajazet adlı bir opera bestelediğini de notlarımıza ekleyerek devam edelim.

İDOB Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni basbariton Suat Arıkan ise konsere Napolili besteci G. Giordani’nin kült hâline gelmiş ve tüm dünyada kadın, erkek ve farklı ses aralıklarındaki solistler tarafında seslendirilen “Caro mio ben” adlı bol aşk acılı ve hüzünlü aryasıyla başladı. İkinci sırada ise Handel’in Serse operasının açılış aryası olan ve Pers Kralı Serse’nin bahçesinde kurduğu düşlerin anlatıldığı “Frondi tenere e belle… Ombra mai fu” isimli aryayı seslendiren Arıkan, son olarak yine aşk temasının işlendiği F. Duranti’nin “Vergin tutto amor” isimli aryasını seslendirerek programını bitirdi. İDOB’un oldukça karizmatik ve kariyerli müdürü Arıkan, her konserde olduğu gibi bu konserde de seyircisinden bol alkış ve beğeni aldı.

Evet, gelelim İDOB’un bir dönem Müdürlük görevini de üstlenmiş olan kurumun değerli solistlerinden Kevork Tavityan’a… Konserle ilgili yorumlara geçmeden kendisiyle ilgili birkaç not aktarmak istiyorum. Opera severlerin zaten çok iyi tanıdığı ve “Doğa İçin Çal” projesinde yer alarak farklı çevrelerin de dikkatini çekmeyi başaran Tavityan’ın, sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası çapta bir müzik insanı olduğunu kendisini henüz tanımamış olan tüm müzikseverlerin dikkatine sunmayı bir görev olarak addederek yazıma devam ediyorum. Konserde sırasıyla Handel, Vivaldi ve J.P. Rameau’nun operalarından seçme aryalarla izleyici karşısına çıkan Tavityan, oldukça dinamik, sempatik ve enerji dolu sahnesiyle yine izleyicileri mest etti ve karşılığını bolca alkış ve bravo nidalarıyla aldı.

Konserde solo performanslar sona erdikten sonra tekrar sahne alan Oleg Samoylenko, Vivaldi’nin en bilinen eseri Dört Mevsim’inin Sonbahar konçertosundan I. ve III. Allegro bölümleri yine oldukça başarılı bir şekilde seslendirdi.

Konserde son olarak tüm solistler bir araya gelerek Rönesans ve Erken Barok dönem İtalyan bestecisi G.G. Gastoldi’nin II Tedesco adlı eserini birlikte seslendirdiler. Eserin hareketli melodisi ve solistlerin birbirinden güzel ses renkleri birleşince geceye yakışır bir şekilde konser sonlandı.

Ve yine yazımızın sonunda yaşadığımız salgının bir an önce bitmesini temenni ederek önce sağlıklı ve sonra da daha geniş katılımlarla daha büyük prodüksiyonlu günlerde sizlerle görüşmeyi umuyoruz.

Hoşça, sağlıkla ve müzikle kalın...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20