HABER

İstanbul Müzik Festivali, Uluslararası Müzik Dayanışmasına Katıldı

27.10.2020


Paylaş:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, Hollanda’nın önde gelen müzik festivallerinden Wonderfeel Festivali’nin girişimiyle ortaya çıkan ve COVID-19 salgınından olumsuz etkilenen klasik müzik sektöründe bir dayanışma ruhu yaratmayı hedefleyen Festivals for Compassion projesine katıldı.
 
Festivals for Compassion kapsamında, projenin çağrısına yanıt veren 54 uluslararası müzik festivali, Yunan asıllı Hollandalı besteci Calliope Tsoupaki’nin pandemi döneminde bestelediği Thin Air isimli yeni eserini kendi seçtiği bir sanatçı ve enstrümanla yorumluyor ve çevrimiçi ortamda paylaşıyor. 20 Haziran’da Holland Festival, Wonderfeel Festival ve Festival Classique’nin yayımladığı kayıtlarla Avrupa’daki yolculuğuna başlayan eserin çeşitli versiyonları projede dinlenebilecek. İstanbul Müzik Festivali ise, Festivals for Compassion’a 26 Ekim 2020 Pazartesi günü eserin kanun virtüözü Hakan Güngör’ün yorumladığı performansıyla dâhil oldu. Hakan Güngör’ün performansı Festivals for Compassion’ın web sitesinden ve İKSV’nin YouTube hesabından izlenebiliyor.

2021’de de sürecek Festivals for Compassion projesinde İstanbul Müzik Festivali’nin yanı sıra Holland Festival, Liszt Competition ve London Festival of Baroque Music gibi ünlü festivaller de yer alıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20