HABER

Devlet Çoksesli Korosu'nun Yeni Sezon Programı

27.10.2020


Paylaş:

Salgının en çok etkilediği alanlardan biri olan koro müziği, dünyada yeni formatlar kazanmaya başladı. TENSO (Avrupa Profesyonel Korolar Birliği) Türkiye temsilcisi olan Devlet Çoksesli Korosu da salgın boyunca Avrupa’nın önde gelen korolarıyla birlikte yeni akapella prova ve konser formatları üzerine tartışma ve fikirler üretme fırsatı buldu.

Her sezon ülkemizin tüm devlet senfoni orkestralarıyla verdiği senfonik konserlerin yanı sıra, tüm dönemlere ve dünyadaki farklı coğrafyalara ait akapella programlar da hazırlayan koro, 2020-2021 sezonunda özellikle akapella projelere ağırlık veriyor olacak. Devlet Çoksesli Korosu, salgının başladığı günden itibaren açık hava konserlerinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte sahne almış ve bir online girişim olan Senfonik Koro Söyleşileri’nde Muammer Sun, Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Antonio Pirolli, Martin Palmeri gibi ünlü müzik insanlarını ağırlayarak 20.000 kişiyle koro müziğinin mutfağını buluşturmuş, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta da Türkiye’deki çocuk ve gençlik korolarıyla çevrimiçi buluşmalar düzenlemişti.

2020-2021 sezonu itibariyle Devlet Çoksesli Korosu’na tahsis edilen Tarihi CSO Konser Salonu’nun yüzde 100 temiz havayla çalışan bir havalandırma sistemine kavuşmasıyla akapella koro konserleri için gerekli ortam hazırlanmış oldu. Prova ve konserlerde Avrupa Profesyonel Korolar Birliği’nin uluslararası standartlardaki COVID-19 önlemlerinin uygulanmasıyla Devlet Çoksesli Korosu’nun etkinlikleri daha az koro sanatçısı ve kısıtlı sayıda seyircinin katılımıyla güvenli bir ortamda gerçekleşecek.Koro şefi Burak Onur Erdem, Devlet Çoksesli Korosu’nun 2020-2021 sezonundaki sanatsal programlamasıyla ilgili notlarında şunları dile getirdi: “Tüm dünya olarak yeni bir dönem ile yüzleşiyoruz. Bizler, Devlet Çoksesli Korosu sanatçıları olarak bu yeni dönemde izleyicilerimiz için zamanın ruhunu yansıtan programlar hazırladık. 2020-2021 sezonunda Rönesans stili, romantik dönem tınıları ve çağdaş müziğe ağırlık veren akapella programlarımızı müzikseverlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Koronun, Tarihi CSO Salonu’ndaki ilk akapella konseri “Portreler” teması altında 14-15 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Yaşamın farklı enstantanelerini bir araya getiren program, dönemler arası bir yolculuk niteliği taşıyor.

28-29 Kasım’da ise Memento Mori programı izleyici ile buluşacak. Özellikle geç Rönesans ve Barok dönemlerde insanın hayatının geçiciliğini ifade etmek için kullanılan bu söz, dünü, bugünü ve yarını sorgulayan eserlerden oluşuyor. Program; Sergei Rachmaninoff ve Samuel Barber gibi koro müziği üstatlarının yanı sıra 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çoksesli Koro Eseri Yarışması’nda birincilik ödülü alan İstanbullu besteci Volkan Akkoç’un da ödüllü eserinin prömiyerini içeriyor.

Aralık ayında Devlet Çoksesli Korosu Yeni CSO Salonu’ndaki ilk performansını salgın döneminde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına adanacak bir Faure’nin Requiem’i ile gerçekleştirecek. Eser, salgın şartlarına uygun olarak az sayıda müzisyenle, oda müziği yerleşimiyle sunulacak.

Koronun Aralık ayında izleyicilerle buluşturacağı bir diğer program ise “Yaz Denizi”. Adını Sabahattin Eyuboğlu’nun Ahmet Hamdi Tanpınar öldüğünde onun için yazdığı “O da şimdi bir yaz denizi gibidir…Ozanın ölümü, gerçekten daha engin bir yaşamaya geçiştir…” sözünden alan program, aşkı, zamanı ve gerçeküstülüğü konu eden bestecileri bir araya getiriyor. Programda Brahms’ın Aşk Şarkıları, İrlandalı besteci Sean Doherty’nin Orhan Veli’nin Anlatamıyorum şiirini Devlet Çoksesli Korosu siparişi üzerine bestelediği yeni eserinin dünya prömiyeri ve elbette Tanpınar denince akla gelen ilk eserlerden biri olan Hasan Uçarsu’nun koro ve dört solist için yazdığı Hatırlama’sı öne çıkıyor.

Ocak 2021’de koronun 6. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı için bu sezonki konuğu Venezuelalı ünlü koro şefi Maria Guinand olacak. Latin Amerika koro ekolünün öncülerinden olan Guinand, Devlet Çoksesli Korosu’yla “Yeryüzü Şarkıları” temasıyla bir akapella konser de verecek.

Koronun 2021 yılı için hazırladığı akapella programlar arasında Ankara Yeni Müzik Festivali bünyesinde çağdaş Türk bestecilerini buluşturan Yeni Koro Müziği ve Rönesans ile çağdaş müziğin kontrastlarına odaklanan Yeni Normal programları dikkat çekiyor. Yeni dönemde koro müziğinin tarihteki kilometre taşları koronun programında önemli bir yer tutarken, beste yarışmasının ödüllü bestecileri olan Berkant Gençkal, Volkan Akkoç, Recep Gül, Özkan Manav, Orhan Veli Özbayrak, Hasan Tura, Mesruh Savaş ve Uğurcan Öztekin’in yeni eserlerinin prömiyerleri de ilerleyen dönemlerdeki konserlerde izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

Koro, salgın şartlarının gidişatına göre revize edeceği senfonik konserlerinde ise daha az sanatçı ile gerçekleştirilecek Vivaldi’nin Gloria, Mozart’ın Requiem, Holst’un Gezegenler gibi eserleri izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor. Ayrıca geçtiğimiz sezon İstanbul Müzik Festivali ile birlikte ertelenen Hasan Uçarsu’nun Toprak Sever İnsanları Birer Birer adlı senfonik eserinin dünya prömiyeri, Stravinsky’nin Psalm Senfonisi ve Carl Orff’un ölümsüz eseri Carmina Burana’nın piyano ve perküsyon grubu ile seslendirilecek edisyonu koronun planları arasında yer alıyor.

Devlet Çoksesli Korosu, 2020-2021 sezonunda seyircilerinin ve sanatçılarının sağlığı için tüm önlemleri almış şekilde koro müziğine yeni soluklar getirmeye devam edecek. Koronun konser takvimi ve projeleriyle ilgili web sitesi ve sosyal medya hesapları takip edilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20