HABER

Mustafa Kemal Atatürk Elhamra Sahnesi'nde Anılacak

09.11.2020


Paylaş:

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) 10 Kasım Salı akşamı 20:00’de Elhamra Sahnesi’nde Atatürk için bestelenen Her 10 Kasım adlı ağıtla etkileyici ve orijinal bir anma etkinliği gerçekleştirecek.

İZDOB sanatçısı Orhan Öner Özcan’ın, Murat Göksu’nun librettosu üzerine 2011 yılında bestelediği bir eser olan, ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü üzerine ağıt olarak bestelenmiş tek klasik Türk eseri olma özelliğini taşıyan Her 10 Kasım etkinliğinde soprano Birgül Su Ariç, mezzosoprano Eda Çapanoğlu, tenor Oğuz Çimen ve bariton Volkan Şen sahne alacak.

Salgın önlemleri kapsamında uygulanan yeni normal kurallar sebebiyle etkinlik, büyük orkestra yerine iki piyano, bir timpani ve vurma sazla icra edilecek. Piyanoda Cemile Cabbar ve Yelena Shekalyova; timpanide Alp Özdayı; vurma sazda ise Emin Kaptan olmak üzere İZDOB Orkestrası sanatçıları yer alacak. Ayrıca İZDOB Korosu da solistler eşliğinde eseri seslendirecek. Eserin bestecisi Orhan Öner Özcan ise orkestra ve koro şefi olarak sahnede olacak.

Özcan’ın ifadesiyle “Saygı duruşlarında trompetle çalınan ti sesinin üstüne varyasyonlar, küçük bir tema olarak Atamızın sevdiği Vardar Ovası türküsü, Atatürk’ün ölüm döşeğindeki anlarını ve kalp atışlarını temsil eden bir müzik” gibi orijinal melodilerin yer aldığı Her 10 Kasım’da, izleyici arya ve düetlerin yanı sıra 10 Kasım ruhunu yansıtan etkileyici seslere ve pasajlara tanık olacak.

Her 10 Kasım’ın biletleri Elhamra ve Bornova KSM gişelerinden, ayrıca www.biletini.com adresinden temin edilebilecek. Etkinlikte, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği fiziksel mesafe ve hijyen kurallarının temel alınarak hazırlandığı oturma düzeni ve önlemler uygulanacak. Etkinlik alanına girişte HES Kodu kontrolü ve ateş ölçümü yapılacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20