HABER

İtalya'nın Müzik Tarihine Akademik Bir Yolculuk

10.11.2020


Paylaş:

400 yıl önce Rönesans döneminde İtalya'da doğan opera, asırlardır tüm dünyaya yayılan serüveninde ihtişamından hiçbir şey kaybetmedi. Klasik müzik temelli bir altyapıyı teatral öğeler, dekor ve dans ile taçlandıran bu eşsiz sanat dalının oluşturduğu zengin miras akademik araştırma ve eğitimlere konu olmaya devam ediyor.

COVID-19 salgınının tüm dünyada etkileri devam ederken birçok başka alanda olduğu gibi opera ve klasik müzikle ilgili eğitim faaliyetleri de gün geçtikçe online platformlara taşınıyor. E-öğrenme alanında 15 yılı aşkın tecrübesiyle İtalya’nın en büyük online üniversitesi Pegaso Online University 2020/2021 eğitim yılında Türkiye’deki öğrencilerden kayıt almaya başladı. Pegaso’nun yüksek lisans programları arasında en çok ilgi çekenlerden biri de İtalyan Müzik Tarihi Tezsiz Yüksek Lisans Programı oldu.

Verdi, Puccini, Donizetti ve Rossini gibi dünyaca ünlü birçok besteciyi yetiştirmiş olan İtalyan müzik mirasının keşfine olanak sağlayan bu programda dersler klasik müzik ve opera konusunda deneyimli ve müzikoloji araştırmaları alanında uzman akademisyenler tarafından veriliyor.

Eğitim süresi bir yıl olan Pegaso’nun yüksek lisans programı, İtalyan klasik müziği ve operasının temel niteliklerini ve gelişimini inceleme imkânı sağlarken, aynı zamanda tüm dünyada eserleri sahnelenen İtalyan bestecileri de yakından tanıma fırsatı veriyor. Programı tamamlayan öğrenciler, kazandıkları kültürel altyapının yanı sıra, opera ve klasik müzikle ilgili alanlarda akademik seviyede bilgiler ve analitik beceriler ediniyorlar. Bunlara ek olarak Verona ve Ravenna gibi İtalyan müzik festivalleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve İtalyan müziğine yön vermiş okulların hem tarihçeleri hem de yarattığı etkileri öğrenmek programın kazanımları arasında bulunuyor.

Kısacası İtalyan klasik müzik ve opera tarihine merakı olan sanatseverler bu büyüleyici sanat mirasına dair öğrenmek isteyebileceği her şeyi bu programda bulabilir. Pegaso Online University’nin İtalyan Müzik Tarihi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na farklı alanlarda eğitim almış, her yaştan müzik meraklısı katılabiliyor. Bu keyifli eğitimi almanın tek bir önkoşulu var: Müziğe gönül vermiş olmak!

Daha fazla bilgi için: www.pegasotr.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20