HABER

İDOB, Beethoven'ı Eserleriyle Anıyor

13.11.2020


Paylaş:

Müzik tarihinin en önemli bestecilerinden Beethoven’ın 250. doğum günü, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor. Bestecinin eserlerinin icra edildiği konserlerin ilki İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) düzenlediği senfonik konser oldu.
 
Şefliğini Zdravko Lazarov yaptığı, Oleksandr Samoylenko’nun ise solist olarak katıldığı konserde Beethoven eserleri icra edildi. Pandemi nedeniyle gerek sahnede gerekse izleyiciler arasında sosyal mesafe kurallarının gözetildiği konserde, icracıların arasına şeffaf ayraçlar yerleştirildi, izleyenler de koltukları boş bırakarak ve maske kullanarak oturdular.
 
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Aralık sonuna kadar büyük besteci Beethoven’ın önde gelen bestelerinden örnekler sunarak, büyük besteciyi anacak. 14 Kasım’da oda Mmziği eserlerinden oluşan ikinci konserle devam edecek olan seri, 17 Kasım'da şan eserlerinden oluşan vokal konseriyle son bulacak. Aralık ayında ise bestecinin tek operası olan Fidelio, İDOB tarafından konser düzeninde seslendirilecek. Yine Aralık ayında, Kadıköy Belediyesi'nin Süreyya Operası Oda Müziği serisinde piyanist Gülsin Onay, Beethoven sonatlarından oluşacak bir piyano resitalinde dinleyiciyle buluşacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20