HABER

ICMA Jürisi 2021 Ödülleri için 365 Kaydı Aday Gösterdi

17.11.2020


Paylaş:

Andante dergisini temsilen 2011 yılından bu yana jüri üyesi olduğum ''Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri'' (International Classical Music Awards - ICMA), 2021 Ödülleri için aday listesini açıkladı. 2021 Ödülleri için uluslararası jüri 122 kayıt firmasından çıkan 365 audio ve video kaydını ilk turda aday gösterdi. ''Kategori'' ve ''Kayıt Firması'' bazında listelenen aday kayıtları görmek için lütfen tıklayınız.

ICMA Ödülüne aday olmak için bir klasik müzik kaydının en az iki jüri üyesince ödüle aday gösterilmesi gerekiyor. 28 adaylıkla Naxos kayıt firması bu yıl ilk sırada geliyor. Naxos bu yıl adaylık sayısı açısından rekor kırmış bulunuyor. Onu, 16'şar adaylıkla Harmonia Mundi ve Alpha ile 14 adaylıkla BIS kayıt firmaları takip ediyor. 21 ülke içinde en fazla ödüle aday gösterilen kayıt firmaları arasında Almanya 113 adaylıkla lider durumda. Almanya'yı Fransa (64) ve Birleşik Krallık (34) takip ediyor.


Yapılacak eleme turlarının ardından ICMA Ödülleri finalistleri 15 Aralık 2020 ve ICMA Ödüllerini kazanan kayıtlar ise 20 Ocak 2021 tarihinde kamuoyuna duyurulacak. Ödül Töreni ve Gala Konseri Liechtenstein'ın başkenti Vaduz'da 18 Nisan 2021 tarihinde Yaron Traub yönetimindeki Liechtenstein Senfoni Orkestrası (Sinfonieorchester Liechtenstein) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. 

Türk klasik müzik sanatçılarının bu yılki adaylık başarısı

Bu yılki ICMA Ödülleri'nde Türkiye açısından sevindirici bir ilk yaşandı ve 2010 yılında düzenlenmeye başlanan bu prestijli ödül organizasyonunda ilk kez Türkiye'den birden fazla klasik müzik kaydı ödüle aday gösterildi. Daha önceki yıllarda da Türkiye'den ödüle aday gösterilen kayıtlar olmuş ama bunların sayısı hiçbir yıl biri geçmemişti. Geçtiğimiz yıl ise Türk sanatçılar ICMA Ödüllerinde büyük bir aşama kaydetmiş ve piyanist Can Çakmur BIS firmasından çıkan olağanüstü kaydıyla ''Yılın Solo Çalgı Kaydı'' kategorisinde ödüle değer görülmüştü. Çakmur ödülünü İspanya'nın Sevilla şehrinde geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenecek Ödül Töreni-Gala Konserinde alacaktı ama maalesef küresel salgın buna izin vermedi. 

2020 yılı içinde çıkardıkları kayıtlarla ICMA 2021 Ödüllerine Türkiye'den ilk turda aday gösterilen sanatçılar ve aday gösterildikleri kategoriler şöyle: 

Gülsin Onay / Lila Müzik / Solo Çalgı
Can Çakmur / BIS / Solo Çalgı
Emre Yavuz / TyxArt / Solo Çalgı
Fazıl Say / Naxos / Çağdaş Müzik
Bosphorus Trio / Naxos / Oda Müziği
Nihan Devecioğlu / Accent / Karışık Program

Sanatçılarımızın kayıtlarının künye bilgilerine yukarıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüm sanatçılarımıza ICMA 2021 Ödülleri yolculuğunda bol şans dilerim.

Serhan Bali 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20