AL DENTE

Emre Şen: Höşmerim tatlısı

21.11.2020


Paylaş:

Malzemeler
2 büyük dilim bayatlamaya yüz tutmuş ekmek
1 porsiyon kaymak
½ su bardağı şeker
½ su bardağı su
 
Tarif
Ekmekler elle ufalanır. (Rende veya rondoda da kullanılabilir.) Kaymakla beraber ufalanmış ekmekler ocakta kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Bir yandan diğer ocakta şeker ile su kaynatılarak şerbet hazırlanır. Pişirme faslı uzun olsa da tadı için değer. Kısık ateşte 30 dakika süreyle pişen ekmek ve kaymak, kavrulma aşamasında köpürür, sertleşir ve mis gibi kokar.
 
Sulu olmayan, içinde yumuşak çakıllar yüzen bal kıvamına benzer kıvamda, şerbet dikkatlice dökülür. Bütün püf noktası tam yanmadan önceki kavrulma aşamasına kadar sabredip, şerbeti öyle dökmektir. Ne önce, ne sonra!
 
Kısa bir süre şerbetle beraber karıştırılır ve sonra ılıyıncaya kadar bekletilen tatlı servise hazır olur.
 
Ekmeğin üzerine sürüp ısırdığınız anda kendinizden geçmeye hazır olun. Tabi tatlı seviyorsanız. Şeker miktarını azaltarak da tadını zevkinize göre ayarlamak mümkün.
 
Bu dışarıda yediğimiz peynirli, ekşi, tatsız höşmerimlere benzemez, tarif anneannemden, kafayı yedirten cinsten! Afiyet olsun!


 
Tavsiye edilen müzik
Şerbeti tam dökmeden Liszt'in 2. Macar Rapsodisi'ni koyup, ılıması beklenir. Gergin, haşmetli bekleyiş, eserin yarısına geldiğimizde (5. dakikadan sonra) muzır bir yolculuğa çıkar ve yerken kutlamaya dönüşür eserin sonlarına doğru!

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20