HABER

Burak & Musica Sequenza feat. Natacha Atlas

12.12.2020


Paylaş:

Burak Özdemir'in ilk albümü Hermes'in ardından, Ensemble Musica Sequenza, elektronik müzik yapımcısı Alejandro Mosso ve uluslararası üne sahip caz şarkıcısı Natacha Atlas ile iş birliğinin meyvesi niteliğindeki devam albümü olan Devas, 4 Aralık 2020'de LP ve dijital olarak Tacet Nota etiketiyle yayımlandı.

Tapınaklar ve ilahi varlıklar ülkesi olan Hindistan'dan ilham alan Burak Özdemir, Devas albümünde kentsel bir şaman ritüeliyle karşımıza çıkıyor. Her bir parçanın bir Deva’ya adandığı albüm için “Bugünlerde manevi kanallarımızdan gittikçe daha fazla kopmuş vaziyetteyiz. Maneviyat aslında eski uygarlıklarda insan yaşamında değerli bir unsurdu. Bu durum, bu dizinin başlangıç noktası oldu; bu sekiz besteyi, müziğimdeki kadim ruhani efsaneleri ortaya çıkarmak için yaratmaya karar verdim” diyor.

Devas'ın müzik dili, Ensemble Musica Sequenza tarafından icra edilen Barok fagot, Barok keman, org gibi Avrupa enstrümanları ve tabla, sintar ve bansuri flütü gibi geleneksel Hint enstrümanlarının zengin katılımıyla birleşen; elektronik seslerin ve tarihi enstrümanların iki tonlu bir karışımı... Partisyondaki Hint tınıları ise albüme bir dünya müziği niteliği katıyor. Her parça dünya müziği, caz, ambiyant, tekno müzik, minimal ve elektronik müzik gibi birçok türün birleşiminden oluşuyor. Burak Devas’ın havası, bu tür bileşimi nedeniyle Hermes’ten çok daha sıcak” diyor.

Bir önceki albüm Hermes için birçok parçanın yapımında da birlikte çalışan Arjantinli yapımcı ve ses sanatçısı Alejandro Mosso ve Burak, Devas’ın tamamında birlikte çalışmışlar. Çok daha derin seviyelerde hissedilen bu iş birliği için Burak Özdemir “Stüdyo seansları oldukça yoğundu. Kaynaştırılması çok da kolay olmayan materyallerle çalıştık. Canlı bir Sitar kaydı içeren tekno bir parçayı doğal olarak yazmazsınız. Açıkça söyleyebilirim ki son yıllarda Mosso ile çalışarak tonla şey öğrendim. Mosso’nun sıcak, düşünceli ve zarif dokunuşları müziğimi daha ileri boyutlara taşıdı” diyor.

Caza ve dünya müziğine katkılarından dolayı on yıllardır yoğun bir ilgi gören Mısırlı-İngiliz yıldız şarkıcı Natacha Atlas'ı da projeye davet eden Burak Özdemir, “Natacha’ya olan hayranlığım İstanbul’daki çocukluk yıllarıma dayanıyor. Sesinin o kadar büyük bir hayranıyım ki ilk andan itibaren ruhumla konuşmayı başarıyor” diyor. Atlas’ı uzun süredir takdir etmesine rağmen ikili, Devas üzerinde çalışana kadar tanışmamışlardı. “Erkek egemen bir sektörde kadın bir müzisyen olarak, Natacha’nın tamamen özgün ve güçlü müzik yapma biçiminden çok etkilendim” diye açıklayan Özdemir, Shiva şarkısıyla bağlantısı beni bir kez daha ona aşık etti” diyor.

Devas'ın albüm kapağı, çizimleri ve video klipleri de dahil olmak üzere, görsel dünyası Hollandalı sanat yönetmeni Daniel Mulder tarafından tasarlandı. Studio Daniel Mulder daha önce Burak'ın Atlas Passion, Hermes ve Opium gibi son projeleri için de görsel estetiği dünyasını oluşturmuştu.

“Müziğimi, kategorize edilmemiş şekilde kalmak için mücadele eden derin bir varlık olarak görüyorum. Katılımcı sanatçılar da bu parçaların kendilerine özgü biçimlerini almalarına izin verdiler. Devas, bizi ruhani varlıklar olduğumuzu hatırlamaya ve müziğin rehberliğinde, günlük hayatımızdaki rutin ve alışkanlıklarımızı kırıp, iç değerlerimize yakınlaşmaya davet ediyor” diyerek çok sayıda yaratıcı insanı yeni albümünün bir parçası olmaya davet eden sanatçı, bu sayede müzik türlerinde alanının ötesine geçen bir eserin kapısını açmış oldu.


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20