HABER

Dünya Orkestrası Projesinde Türkiye'yi Hakan Kılman Temsil Etti

13.12.2020


Paylaş:

Dünyanın 197 ülkesinden 197 müzisyenin katılımıyla oluşturulan Dünya Orkestrası’nın seslendirdiği, müziğin tüm kültürler üzerindeki birleştirici gücü, fiziksel, kültürel ve siyasi sınırları aşmasını vurgulayan Birlikte Olmak Güzeldir adlı eserde Türkiye’yi İngiltere’de yaşayan Türk trombon sanatçısı Hakan Kılman temsil etti.
 
Trombona 13 yaşında başlayan, Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra Almanya ve ABD’de eğitim alan Kılman, Elton John, Sarah Brightman, Hugh Jackman, Jose Carreras, Preservation Hall Jazz Band, Synergy Brass Quintet gibi yıldız sanatçılarla sahne aldı. Avrupa ve Amerika’da birçok önemli orkestrada tromboncu olarak yer aldı.
 
Dünya çapında, birçok ülkeden seçilmiş sanatçılardan oluşan Dünya Orkestrası projesinde Türkiye’yi temsilen yer almaktan büyük onur ve gurur duyduğunu belirten Kılman “Orkestrayla icra ettiğimiz eserin The Beatles, Pink Floyd, London Senfoni Orkestrası gibi ünlü müzik grupları ve orkestralarının kullandığı dünyanın en tanınmış stüdyosu olan Abbey Road stüdyolarında kaydedilmesi bizleri onurlandırdı. Ayrıca stüdyoda yapılan tüm çalışma ve kayıtların dokümanterinin yapılması, müzikal kariyerimde yaşadığım en mutluluk verici anlardan ve inanılmaz tecrübelerden biri oldu” diyor.
 
Birlikte Olmak Güzeldir (Together is Beautiful) şarkısının bestesi, The Blue Planet, Gandhi ve Cry Freedom gibi yapımların müziklerini yapan BAFTA ödüllü besteci George Fenton’a ait. Londra’da faaliyet gösteren ünlü konser organizatörü Sebastian Merrick’in verdigi bilgiye göre, bir ilk olan ve daha önce görülmemiş boyutlardaki proje üzerinde üç sene çalışıldı. Filmde, koronavirüs salgını nedeniyle gecikmeler yaşanan projenin her adımı belgelendi ve projeye katılan her bir müzisyenin yüzü üzerinden müzikle birleşen bir dünya sunuldu. Şarkı, bir günde 1.5 milyon insana ulaştı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20