CD-DVD

Hakan Ali Toker'den Yeni Bir Albüm Serisi Bize Göz Kırpıyor

28.12.2020


Paylaş:

Büyük besteci Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de -pandemi koşullarında da olsa- çeşitli platformlarda kutlandı. Yıl boyunca eserlerinin seslendirildiği konserlerden deneysel projelere, besteciliği, kişiliği ve eserleri üzerine akademik araştırmaların konu edildiği sempozyumlardan yayınlanan makale ve kitaplara, Beethoven ile dopdolu bir yıl geçirdik.

Büyük bestecinin tekrar büyük bir ilgiyle hatırlandığı bu günlerde dikkat çekici çalışmalardan bir tanesi de besteci-piyanist Hakan Ali Toker’in 16 Aralık 2020 günü dijital platformlarda yayınlanmaya başlanan Beethoven Deconstructed albümü... Tam da bestecinin doğum gününde gün yüzüne çıkan bu albümle Toker bize yine kendine özgü bakış açısıyla, Beethoven’ın en bilinen eserleri üzerine yaptığı doğaçlamalarla sesleniyor. Beşinci Senfoni’den Für Elise’e, Ayışığı Sonatı’ndan Neşeye Övgü’ye, bildiğiniz melodileri bilmediğiniz tınılarla dinleyeceksiniz bu albümde.

Hakan Ali Toker’in Işık Üniversitesi Şile Kampüsü’nde üç metrelik Fazioli piyanoda kaydettiği bu albüm, başlıkta da belirtildiği gibi aslında bir albüm serisinin ilki. Bestecilerin doğum günlerine atfen hazırlanan bu seri tamamen Hakan Ali Toker’in doğaçlamalarından oluşan bir yapıbozum ve yeniden-üretim... Bu yeniden-üretimin ilk sunusunda Beethoven melodileriyle bezeli blues notaları da duyuyorsunuz makamsal geçişler de; swing ritimleri de kulağınıza çalınıyor dem ses tutan bas partileri de... Bir caz baladından çıkıp ragtime civarlarında dolaştığınız Für Elise, salsa ritimleriyle göz kırpabiliyor size aniden... Rhythm&Blues tınılarının içine daldığınız Yedinci Senfoni birden bir taksime dönüşebiliyor ya da Dokuzuncu Senfoni’nin içinde Yankee Doodle melodisini duyabiliyorsunuz.

Besteci-piyanist Toker tarafından şimdilik toplam sekiz adet planlanan albümlerden her biri, Beethoven Deconstructed albümünde olduğu gibi, ilgili bestecinin doğum gününde dinleyicisine sunulacak. Serinin bir sonraki albümü Mozart Deconstructed ise Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum günü olan 27 Ocak’ta yayınlanacak. Daha sonra sırada Schubert, Chopin, Bach, Satie için hazırlanan birer albüm ve Ravel’in Bolero’sundan Strauss’un Mavi Tuna Valsi’ne, en bilinen eserlerden oluşan iki karışık albüm var. Merakla ve ilgiyle bekliyoruz.

Albümü aşağıdaki bağlantılara tıklayarak dinleyebilirsiniz:

https://music.apple.com/tr/album/beethoven-deconstructed/1543403629
https://open.spotify.com/album/1oziTP2Li78EAs1yqgqCZQ?si=MZJTA2aoTqmwOgneChxPIg

Fulya Açıksöz

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20