Konser-Opera

CRR'de Esra Abacıoğlu Akcan ve Fügen Yiğitgil'den Resital

27.02.2021


Paylaş:

18 Şubat 2021 akşamı saat 20:00’de CRR Konser Salonu’nda seyircisiz, ancak canlı olarak CRR’nin YouTube kanalından olarak yayınlanan; son yıllarda pek sık karşılaşmadığımız farklı bir şan resitali vardı. Aslında bu konsere “Türk Liedleri Konseri” desek yeridir.
 
Türk Klasik Müziğinin iki ustası olan, Türk Beşleri’nden olan Ahmet Adnan Saygun ile Necil Kazım Akses’in şarkılarından oluşan şan konserinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Esra Abacıoğlu Akcan’a piyanoda yine aynı kurumdan Fügen Yiğitgil eşlik etti.
 
Konser öncesinde, her zaman olduğu gibi CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni ile konuk sanatçılar arasında konser programı, besteci ve eserler üzerinde son derece açıklayıcı ve bilgilendirici, sohbet şeklinde açıklamalar yapıldı.
 
Konserin ilk eseri A.Saygun (1907 - 1991) eserin orkestra düzenlemesinin de olduğu, sözlerini de kendisinin yazmış olduğu İnsan Üzerine Deyişler isimli 3 defter olarak hazırlanan albümünün içinde bulunan; Op.60, 1. Defter’den Üç Kuş ve Dilek ve ardından Op.61, 2. Defter’den Özendiriş son derece güzel yorumlarla seslendirildi. Saygun’un bu parçaları en son 40 yıl önce seslendirilmiş. Aradan geçen uzun süre sonunda ilk kez seslendirilmiş oldu.
 
Adnan Saygun’un, İnsan Üzerine Deyişler başlığını taşıyan Op.60, 61 ve 63 eser numaralı defterleri, ilk ikisi soprano, üçüncüsü bas solistliğinde olmak üzere piyano eşlikli ses için yazılmıştır ve bu albümler, besteci tarafından daha sonra orkestra için de düzenlenmiştir. Saygun, 1928-1931 yılları arasında, Paris’te, Vincent d’Indy idaresindeki Schola Cantorum’da kompozisyon eğitimi almış ve “bölümler arası tematik ve motifsel bağlar yoluyla bir parça içerisinde mantıksal bütünlük sağlama” olarak tanımlanabilecek cyclique yazı prensibi ile burada tanışmıştır. Bu yazı anlayışını bir akım hâline getiren, Vincent d’Indy’nin Paris Konservatuvarı’nda hocası olmuş olan César Franck’tır ve Saygun, bu tekniği, İnsan Üzerine Deyişler albümlerini de kapsayacak şekilde özellikle orta ve geç dönem eserlerinde yoğunlukla kullanmıştır. Cyclique yazı etkisinin yanı sıra Saygun, şiirlerini de kendisinin kaleme aldığı bu albümlerde, müzik yazısını kullanarak sözcük vurgularına ayrıca dikkat çekmiş ve şiirlerin etkilerini güçlendirmiştir. Bu çalışma, söz konusu albümün şiir-müzik vurgularına ve konu farklılıklarına rağmen müzik yazısıyla sağlanan bütünlüğe dikkat çekerek, Saygun’un, evrensel musiki anlayışını oryantalizme kaçmadan, Anadolu motiflerini de harmanlayarak, şiirin müziğini arayışındaki detaycılığının altını çizmektedir.
 
Konserin ikinci bestecisi olan Öncü Türk Bestecileri’nden Necil Kazım Akses’in ilk eseri Portreler 1. Kitap’tan Anlatamıyorum ve ardından Alaturka, Portreler 2. Kitap’tan Arada Bir, İstanbul’dan Uzakta, Eylül Sonu, Anı ve son olarak da Aramadın adlı parçaları seslendiler. Sözleri Orhan Veli’ye ait olan bu şarkı form olarak daha Batılı bir yapıda.
 
Konserin son parçası da Muammer Sun'un (1932-2021) ölümü nedeniyle ve Türk Beşleri’nin de davam niteliğinden dolayı onun Cumhuriyet film müziği olan Bozkırın Sesi şarkısı programın son parçası olarak icra edilerek konser tamamlandı.
İDOB sanatçıları, korrepetitör Fügen Yiğitgil eşliğinde soprano Esra Abacıoğlu Akcan tarafından gerçekleştirilen bu Türk Bestecileri şan resitali konseri, birçok sanatçımıza örnek olmalıdır.
 
Genel Sanat Yönetmenliğini Cem Mansur’un yapmış olduğu CRR Konser Salonu’nda seyircili de olmasa, YouTube üzerinden yapılmakta olan bu konserler ve tüm diğer etkinlikler nedeniyle, değerli maestroyu gönülden kutluyorum.
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Esra Abacıoğlu Akcan’ın konser hakkında duygu ve düşüncelerini şöyleydi:
“Bu akşam benim için hayatımın en zor konserlerinden biri oldu. Çok uzun zamandır üzerinde çalıştığım bu repertuarı tekrar yenileyerek ve geliştirerek sizlerin beğenisine yeniden sunacağız çünkü bu şarkılar ne kadar çok söylenirse, bugün aramızda olmayan kompozitörleri ve eserlerini o kadar taçlandırmış olacağız. Ben de hem yurt içi hem de yurt dışı konserlerimde bu şarkıları gündeme getirerek, ülkemizin sanatına katkıda bulunmayı kendime bir borç biliyorum. Bana çıktığım bu yolda destek veren Gölge Şekeranber’e, Prof. Mesut İktu’ya, Prof. Seyit Yöre’ye, eşliği ile beni yalnız bırakmayan Fügen Yiğitgil’e ve bize bu konseri gerçekleştirme fırsatını veren Cem Mansur’a da şükranlarımı iletmek istiyorum. Bu özel akşamda bizleri seyreden ve o güzel yorumlarını bizden esirgemeyen tüm sanatseverlere de teşekkür ediyorum. Son olarak bu akşam konserimin seyredememiş olanlar için de güzel bir haberim var. Konser kaydını bir hafta boyunca CRR Konser Salonu YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Nice güzel ve hep bir arada olabileceğimiz konser ve organizasyonlarda görüşmek üzere…”

İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20