Konser-Opera

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Çanakkale Şehitlerini Andı

24.03.2021


Paylaş:

Salgın nedeniyle seyircili etkinlik yerine televizyon yayıncılığı ile izleyenlere ulaşabilme olanağına erişebilen İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) 18 Mart Çanakkale Şehitler Haftası nedeniyle, üzerinde yaşamakta olduğumuz bu dost vatan topraklarını bizlere bırakabilmek için kanlarını döken kahramanlarımız, Çanakkale şehitlerimiz çok güzel kahramanlık türküleriyle anıldı.
 
Bir yıldan beri seyircileriyle aynı atmosferi paylaşamayan sanatçılar, bu özel günü kahramanlık türküleriyle kutlayarak, şehitlerimize ithaf edilen ve 18 Mart 2021 akşamı TRT 2’den canlı olarak yayınlanan bu konserle, sadece İstanbulluların değil, dünyanın dört bir köşesindeki sanatseverlerin evlerine kadar ulaşmış oldu.
 
Konserden önce sahneye çıkan İDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni bas Suat Arıkan, konserle ilgili kısaca şu bilgileri verdi:
 
“Bu akşam sizler ekran başında, biz burada Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’ndeyiz ve karşımızdaki koltuklar yine bom boş. Ancak bu salgın bile bizleri sizlerden ayırmaya yetmiyor. Bu canlı yayının gerçekleşebilmesi için desteğini esirgemeyen TRT2’ye, Genel Müdürüm, kurumum ve şahsım adına şükranlarımı sunarım.
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü olarak, tarihimizde gurur duyduğumuz günlere karşı, bugün olduğu gibi her zaman duyarlı olduk. Bugün 18 Mart 2021, bundan tam 106 yıl önce Çanakkale’de bir destan yazılmıştı. İşte bu akşam 253 bin şehidimizin hatıraları önünde saygı ile eğilmek ve onları minnetle anmak istiyoruz.
 
Anadolu halkı Çanakkale’de omuz omuza savaşarak, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünyaya kanıtladı.
 
Değerli izleyenler, sizleri ekran başında, sanatçıları da kuliste daha fazla bekletmek istemiyorum. İzninizle sözlerime İngiliz yazarı Alan Moorehead’ın sözleriyle son vererek sanatçılarımızı sahneye davet ediyorum. İngiliz yazar şöyle diyor: ‘O dahi genç subay Mustafa Kemal’in, o esnada Çanakkale’de bulunuyor olması müttefikler için kaderin en acı darbesi oldu.’
 
Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diliyor ve onları bir kez daha minnetle anıyoruz. Saygılarımla.”
 
Arıkan’ın bu konuşmasının ardından, İDOB solistleri piyanist Aydın Karlıbel eşliğinde kahramanlık türkülerini şehitlerimiz için söylemek için sırasıyla sahneye çıktılar.

Konserde ayrıca bir de dünya prömiyerine yer verilerek, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri Destanı’ndan bir kıtayı üç sesli olarak besteleyen Aydın Karlıbel’in Çanakkale Şehitleri İçin Koral adlı eser bu konserle müzikseverlere ilk kez ulaşmış oldu.
 
18 Mart 2021 Perşembe akşamı saat 19:30’da TRT 2’den canlı yayınlanan, Aydın Karlıbel’in piyanistliğini üstlendiği bu güzel konseri ben de televizyonumun ekranından canlı olarak izledim. Tüm solistlerin, türküleri söylerken vatan sevgilerini seslerine yansıtmak suretiyle, daha duyarlı ve içtenlikle icra ettiklerini, duygularını söyledikleri parçalara işleyerek kamera karşısına çıkmış olduklarını gururla izledim ve çok duygulandım.
 
18 Mart gerçekten bir destandı, şimdi de bu destanı İDOB sanatçıları taçlandırmış oldular.
 
Başta Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, konserde yer alan tüm sanatçılarla teknik ekibe ve bu canlı yayını tüm Dünya’ya yayan TRT 2’ye bu anlamlı ve duyarlı davranışları için şükranlarımı sunuyorum.
 
İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20