HABER

Pekineller'in Treasures Box Seti Yeniden Seçkin Mecralarda

29.03.2021


Paylaş:

Dünyanın sayılı ikili piyano virtüozlarından Güher-Süher Pekinel’den arşivlik bir başyapıt Treasures Box sınırlı sayıda edisyonu ile müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor.
 
Müzik kariyerleri boyunca dünyanın önde gelen neredeyse tüm orkestralarıyla aynı sahneyi paylaşan ve son olarak kendilerine Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı takdim edilen Güher-Süher Pekinel, sayısız başarıya imza atarak ülkemizi müzikal anlamda sınırlar ötesi bir noktaya taşımaya devam ediyor. 
 
Dünyaca ünlü Deutsche Grammophon’dan çıkan ilk albümlerinin 40. yıldönümünde yeniden özel olarak sınırlı sayıda çıkarılan Treasures Box ile klasik müziğin genç temsilcilerinin yanı sıra dinleyicilerine de bir başyapıt armağan eden Pekineller müzik kariyerlerinin başlıca eserlerinin ve önemli konser kayıtlarının genç kuşak tarafından da keşfedilmesine katkıda bulunuyorlar. 
 
İngiltere’nin önde gelen müzik eleştirmenlerinden The Pianist Magazine’in editörü Alexander Letvin tarafından “Arthur ve Karl Ulrich Schnabel'den sonra dünyanın en iyi piyanist ikilisi” olarak tanımlanan Güher&Süher Pekinel Piyano İkilisinden arşivlik bir başyapıt Treasures Box sınırlı sayıda edisyonu ile müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor.
 
Canlı performansları, eleştirmenler tarafından “En az stüdyo kayıtları kadar başarılı ve nefes kesici” olarak nitelendirilen Pekineller’in performanslarından oluşturdukları bir seçkinin yer aldığı Treasures Box, dünyada seçkin satış noktalarında ve çevrimiçi mecralarda özel bir edisyon olarak yeniden satışta. Profesyonel müzik anlayışları ve kendilerine has stilleriyle uluslararası müzik dünyasının yakından takip ettiği Pekineller dinleyicileriyle bu kez değerli kayıtlarının özel seçkisinden oluşan bir antoloji olmanın ötesinde, bir hazine sandığı arşivi niteliğindeki albümleriyle buluştular.
 
Müzikal başarıları ülke sınırlarını aşarak tüm dünyaya uzanan ve önemli müzik otoritelerince piyanonun sihirli parmakları olarak yorumlanan Pekineller’in geniş diskografileri, hiçbir yerde duyulmamış yeni kayıtlar ile Arthaus Müzik/Unitel etiketi ile özel bir albümde toplandı. Tüm dünyada yankı uyandıran en önemli konser kayıtlarından, ikilinin icra ettiği tüm başlıca eserlere kadar Treasures Box bir başyapıt niteliğinde.
 
Süher Pekinel Treasures Box için: “Kariyerimizin uzun müziksel yolculuğunda profesyonel çalışmalarımızdan titizlikle oluşturduğumuz bir seçkiyi, 7 CD, 2 Blu-Ray ve 4 DVD’de ve geçmişimizi ve düşüncelerimizi konu alan 108 sayfalık 1 Kitap’tan oluşan, Treasures Box’ımızın dünya çapında büyük ilgi görüp uluslararası önde gelen saygın müzik otoriteleri ve eleştirmenlerinden övgü dolu kutlamalar almaktan dolayı çok heyecanlıyız” dedi.
 
Güher Pekinel: “Canlı konser kayıtları her zaman sanatçıyı tüm saflığı ve çıplaklığıyla ortaya koyar. Bu açıdan bakıldığında her konser yeni bir sürpriz ve yaratılış anıdır. Esere ne kadar hâkim olursanız olun aynı eseri iki konserde, arka arkaya bile olsa aynı şekilde çalmanız mümkün değil. Çünkü her konser sanatçının değişen ruh hâli farklı bir enstrüman ve salon akustiği, değişken seyirci elektriği ile şekillenir. Bu nedenle canlı kayıtlar ‘benzersiz’ ve ‘eşsiz’ olan bu anı yakalayıp tekrar tekrar yaşamanın ve yaşatmanın tek yoludur” diyerek heyecanını paylaştı.
 
Albümdeki seçkiler arasında iki piyano ve orkestra için 10 konçerto önemli bir yer alıyor. Bunun yanı sıra Güher & Süher Pekinel’in İtalya’da, Yeni Floransa Operası’nın açılışı için Zubin Mehta şefliğinde Maggio Musicale di Fiorentino Orkestrası ile gerçekleştirdikleri Bartók konserinin canlı kaydı dikkat çekiyor. Bu konser kaydının DVD’si, uzun yıllar Zubin Mehta ile sürdürülen sanatsal birlikteliği taçlandırıyor. Ayrıca Treasures albümünde, Berlin Filarmoni’nin perküsyonistleri Raphael Haeger ve Simon Rössler ile yapılan canlı kayıt ve Jacques Loussier Trio ile kaydettikleri ve satış rekorları kıran DVD ve CD’leri de yer alıyor. Bu yıl yüzüncü yılını kutlayan Bernstein’ın Pekineller için uyarladığı West Side Story konser kayıtları ve Penderecki tarafından seçilerek kendileri için uyarlanan Ciaconna eserinin de kayıtları sette yerini alıyor.
 
Treasures Box’a www.treasures-pekinel.com ve www.pekinel.com/media/treasures-box/ adresinden de ulaşılabilir. 
 
Güher & Süher Pekinel hakkında detaylı bilgi @pekinels sosyal medya hesapları ve www.pekinel.com adresinde.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20